Pogoda
09.07.2018 13:08

Netflix usuwa recenzje użytkowników

30 lipca 2018 to ostatni dzień, w którym Netflix pozwoli na opisanie swoich wrażeń po obejrzeniu filmu i serialu. Dwa tygodnie później wszystkie opinie zostaną usunięte całkowicie.

Netflix na smartfonie
foto: Stock Catalog, CC BY 2.0

Netflix ciągle ewoluuje i zmienia się – warto pamiętać, że największa na świecie usługa VoD wystartowała jako pocztowa wypożyczalnia filmów na fizycznych nośnikach.

Platforma ciągle eksperymentuje i bada, jak może polepszyć swoją ofertę lub więcej na niej zarobić – stąd między innymi testy nowego pakietu „Ultra”, który wprowadza podwyżkę cen subskrypcji bez wprowadzania nowych funkcji, za to z ograniczaniem starych.

Przyzwyczailiśmy się już także, że Neflix daje i zabiera – oprócz wprowadzania co miesiąc nowości serwis usuwa także ze swojej biblioteki część tytułów, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem, lub na które kończy się licencja.

Tym razem jednak serwis zdecydował się na usunięcie funkcji, która jest obecna w webowej wersji serwisu od samego początku jej stworzenia – tyle tylko, że podobno nikt tam nie zagląda.

Netflix nie da już recenzować filmów ani seriali

Możliwość podzielenia się swoją opinią o obejrzanym tytule miało w zamyśle umożliwić łatwiejsze dokonywanie przez użytkowników wyborów co do tego, czy chcą dany materiał obejrzeć. Recenzje na Netfliksie miały być więc integralną częścią zachęcania do obejrzenia jeszcze jednego filmu – tyle tylko, że podobno nikt z niego nie korzysta.

Może to wynikać z faktu, że recenzje są widoczne tylko w przypadku dostępu do Netfliksa poprzez stronę www – w aplikacjach funkcja ta nie została zaimplementowana.

Tak wygląda oficjalny komunikat, który otrzymaliśmy od Netfliksa:

"

Możliwość czytania i pisania recenzji na platformie Netflix zostanie w nadchodzących tygodniach wyłączona. Funkcja jest obecnie dostępna jedynie za pośrednictwem strony internetowej www.netflix.com i od pewnego czasu odnotowujemy wyraźny spadek zainteresowania nią. Niedawno użytkownicy otrzymali powiadomienie, iż opcja dodawania opinii zostanie wyłączona do końca lipca, a od połowy sierpnia moduł recenzji zniknie z serwisu całkowicie. "

Wcześnie Netflix zrezygnował z ocen w pięciostopniowej skali za pomocą gwiazdek – docelowo użytkownik po obejrzeniu wideo będzie mógł tylko pokazać, że mu się podobało lub nie klikając kciuk uniesiony do góry lub skierowany w dół.

Mniej ma jednaj znaczyć więcej – Netflix korzysta z rozbudowanych algorytmów przewidujących, co może spodobać się danemu widzowi na podstawie jego reakcji. System nie pozwoli już więc sprawdzać, jaką opinię napisali inni użytkownicy – zamiast tego pokaże po porostu propozycje, które mają największą szansę na spodobanie się.

Korzystaliście kiedyś z recenzji na Netfliksie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet