Pogoda
02.05.2019 14:28

Netflix wprowadza dźwięk w jakości studyjnej. Jak skorzystać?

Netflix przyzwyczaił nas do rozpieszczania zmysłu wzroku – seriale serwisu VoD można oglądać w rozdzielczości 4K i z HDR. Teraz pojawiła się nowość, która ucieszy audiofilów – Netflix udostępnił dźwięk w lepszej, studyjnej jakości.

Netflix
foto: materiały prasowe

Deklarację trzeba co prawda przyjąć z lekkim dystansem, gdyż „jakość studyjna” to nazwa przyjęta dla nowej funkcji przez Netfliksa, serwis jednak uspokaja – nazewnictwo jego zdaniem nie zostało przyjęte na wyrost.

"

Przedstawiamy nową funkcję — dźwięk wysokiej jakości — dzięki której dźwięk w naszym serwisie będzie lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nadaliśmy jej właśnie taką nazwę, bo idealnie oddaje ona jej charakter — pozwala usłyszeć to, co twórcy słyszą w studiu nagraniowym, dzięki czemu nawet najdrobniejszy szczegół sprawia, że wrażenia słuchacza stają się bardziej intensywne. Poza tym w przypadku niskiej przepustowości łącza lub ograniczeń sprzętowych funkcja ta dostosowuje ustawienia tak, by warstwa audio odtwarzana była w najlepszej możliwej do osiągnięcia jakości (podobnie jak obraz — ta opcja jest u nas dostępna już od dłuższego czasu). "

Poprawę wrażeń słuchowych można wychwycić od 1 maja 2019 roku – właśnie wtedy wdrożono nowe algorytmy. Netflix przekonuje, że dzięki nim dźwięk jest o wiele bardziej wyrazisty.

Sapkowski o „Wiedźminie” Netfliksa: „daleko mu do książek, adaptacje mają to do siebie”
Sapkowski o „Wiedźminie” Netfliksa: „daleko mu do książek, adaptacje mają to do siebie”
Przeczytaj także Sapkowski o „Wiedźminie” Netfliksa: „daleko mu do książek, adaptacje mają to do siebie”

Netflix oferuje dźwięk studyjny. Jak skorzystać?

Serwis podaje, że potrzeba ulepszenia metody prezentowania ścieżki dźwiękowej pojawiła się, gdy pracownicy testowali jak produkcje Netfliksa ogląda się w warunkach, jakie panują o użytkowników.

"

Pod koniec 2017 r. wraz z braćmi Duffer oglądaliśmy serial „Stranger Things 2” w zwykłym salonie, aby mogli zrozumieć, jak odbierają go widzowie. W pierwszym odcinku była scena pościgu samochodowego, która nie brzmiała tak realistycznie, jak na etapie miksowania. Nasz ekspert od dźwięku oraz zespół techników od razu wzięli się do pracy. Zależało nam na tym, by wszystko działało tak, jak należy, bez względu na to, jak wiele wysiłku będziemy musieli w to włożyć. Udało nam się rozwiązać problem ze „Stranger Things 2”, zwiększając szybkość transmisji bitów dla ścieżki dźwiękowej. Od tego czasu robimy wszystko, by udostępniać dźwięk lepszej jakości także w innych produkcjach. "

Większość telewizorów obsługujących dźwięk w jakości 5.1 lub Dolby Atmos może odtwarzać go w lepszej jakości. W zależności od urządzenia i szybkości łącza, Netflix oferuje kilka różnych szybkości transmisji, a więc i odmiennych jakości dźwięku.

Zobacz także: >> Najlepsze seriale Netflix Originals - najwyżej oceniane produkcje [RANKING] <<

Dla standardu 5.1 może to być od 192 Kb/s (dobra jakość) do 640 Kb/s (bardzo dobra jakość), dla Dolby Atmos (mogą z niego korzystać użytkownicy subskrypcji Premium) progi wynoszą odpowiednio od 448 Kb/s do 768 Kb/s.

Słyszycie różnicę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Netflix