Pogoda
17.06.2019 12:46

Niantic pozwał grupę oszustów w Pokemon GO

Niantic, autorzy Ingressa, Pokemon GO oraz nadchodzącego Harry Potter: Wizards Unite, stracili cierpliwość dla oszustów psujących grę uczciwym użytkownikom. Do amerykańskiego sądu trafił pozew przeciwko „stowarzyszeniu hakerów” tworzącym przerobioną wersję gry.

PokeGO++
foto: kadry z wideo

W oficjalnych dokumentach można wyczytać, że powodem pozwu przeciwko członkom grupy Global++ jest oferowanie „nieautoryzowanych dzieł pochodnych” gry Pokemon GO.

Za tym określeniem kryje się przerobiona wersja gry, z wbudowanymi modyfikacjami umożliwiającymi oszukiwanie w grze. W PokeGO++ gracze mogli między innymi sterować postacią bez konieczności wychodzenia z domu czy wręcz teleportować się po świecie w poszukiwaniu regionalnych stworków.

Harry Potter: Wizards Unite
Harry Potter: Wizards Unite
Przeczytaj także Harry Potter: Wizards Unite – wersja beta wyciekła do sieci. Wiemy, skąd ją pobrać

Grupa Global++ miała także przygotować podobną modyfikację Ingressa oraz przyczynić się do wycieku testowej wersji gry Harry Potter: Wizards Unite, której premiera zbliża się wielkimi krokami.

Niantic pozywa za oszukiwanie w Pokemon GO

Niantic przekonuje w treści pozwu, że przerobione aplikacje nie tylko są dowodem na pogwałcenie prawa własności intelektualnej, lecz także „podkopują spójność doświadczania gry”. Pomaganie graczom w oszukiwaniu mogło wpływać na zainteresowanie tytułem uczciwych graczy, zniechęcanych przez działania oszustów.

Mniejsza liczna gracz z kolei przekłada się na niższe przychody. Niantic w treści pozwu wskazują ponadto, że działania Global++ zmniejszały zaufanie, jakie gracze mieli do tworzonych przez studio tytułów.

Niantic informuje ponadto, że Global++ pobierał opłaty za dostęp do tworzonych przez siebie narzędzi do oszukiwania w Pokemon GO.

W odpowiedzi na pozew strona projektu została usunięta. Twórcy gier starają się chronić graczy przed oszustami, by każdy miał takie same szanse na wygraną. Epic pozwał nawet 14-latka, który oszukiwał w Fortnite.

Zobacz także: 14-latek pozwany przez dewelopera za oszukiwanie w grze 

Oszukujecie w grach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry