Pogoda
20.01.2017 14:41

Nie daj się okraść z Facebooka

Ktoś może podszywać się pod Ciebie na Facebooku. Wystarczy, że uwierzyć w informację o podszywaniu się wysłaną Ci przez znajomego i zalogujesz się, żeby to sprawdzić.

Nie daj się okraść z Facebooka
foto: materiały prasowe

Przestępcy nie przestają wymyślać coraz to nowych sposobów na przechwycenie danych logowania do serwisu społecznościowego lub zainstalowania jego użytkownikom wirusów.

W 2016 roku skutecznym sposobem było rozsyłanie informacji o oznaczeniu na filmie – żeby go obejrzeć na podróbce serwisu Youtube, trzeba było zainstalować „kodeki”, które okazywały się być złośliwym oprogramowaniem.

Podobny pomysł przestępcy zaczęli wykorzystywać w styczniu 2017 roku, rozsyłając z już zainfekowanych kont ostrzeżenie o tym, że ktoś przejął kontrolę nad naszym kontem na Facebooku i używa go do narobienia nam kłopotów.

Przykładowa wiadomość wygląda tak:

"

Czesc, na tej stronie tu ktoś pod Ciebie się podszywa http://informacje1-27-24h.eu/ "

Oszuści przygotowali także drugą wersję wiadomości mającej skłonić do wejścia na podawaną stronę:

"

hej, wrzucili twoje zdjecie na ta strone, opisali jakimis glupotami i teraz wszyscy sie wysmiewaja w komentarzach, wiesz o tym ? http://info-zdjecia.w8w.pl "

Po kliknięciu na zawarty w niej link użytkownik przekierowany jest na stronę zawierającą podrobioną stronę logowania do Facebooka. Jeśli zaniepokojeni podszywaniem się pod nas wpiszemy tam swój login i hasło, otrzymają je przestępcy i dzięki temu będą mogli ukraść w sieci naszą tożsamość.

Obie witryny podawane w wiadomościach zostały już unieszkodliwione, jednak przygotowanie nowych stron zajmuje przestępcom raptem kilka minut.

Podobną perfidią wykazują się oszuści rozsyłający w imieniu Orange informujące o zapisaniu na drogie SMS-y Premium. W treści wiadomości podany jest sposób na zrezygnowanie z subskrypcji – jego użycie w rzeczywistości zapisuje na otrzymywanie płatnych SMS-ów. Ze względu na skuteczność ataku operator zadeklarował, że wszyscy poszkodowani otrzymają od niego zwrot kosztów.

Dostaliście taką wiadomość?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook