Nie daj się okraść z Facebooka
Michał Tomaszkiewicz
20.01.2017 14:41
Nie daj się okraść z Facebooka Fot. materiały prasowe

Ktoś może podszywać się pod Ciebie na Facebooku. Wystarczy, że uwierzyć w informację o podszywaniu się wysłaną Ci przez znajomego i zalogujesz się, żeby to sprawdzić.

Przestępcy nie przestają wymyślać coraz to nowych sposobów na przechwycenie danych logowania do serwisu społecznościowego lub zainstalowania jego użytkownikom wirusów.

W 2016 roku skutecznym sposobem było rozsyłanie informacji o oznaczeniu na filmie – żeby go obejrzeć na podróbce serwisu Youtube, trzeba było zainstalować „kodeki”, które okazywały się być złośliwym oprogramowaniem.

Podobny pomysł przestępcy zaczęli wykorzystywać w styczniu 2017 roku, rozsyłając z już zainfekowanych kont ostrzeżenie o tym, że ktoś przejął kontrolę nad naszym kontem na Facebooku i używa go do narobienia nam kłopotów.

Przykładowa wiadomość wygląda tak:

Czesc, na tej stronie tu ktoś pod Ciebie się podszywa http://informacje1-27-24h.eu/

Oszuści przygotowali także drugą wersję wiadomości mającej skłonić do wejścia na podawaną stronę:

hej, wrzucili twoje zdjecie na ta strone, opisali jakimis glupotami i teraz wszyscy sie wysmiewaja w komentarzach, wiesz o tym ? http://info-zdjecia.w8w.pl

Po kliknięciu na zawarty w niej link użytkownik przekierowany jest na stronę zawierającą podrobioną stronę logowania do Facebooka. Jeśli zaniepokojeni podszywaniem się pod nas wpiszemy tam swój login i hasło, otrzymają je przestępcy i dzięki temu będą mogli ukraść w sieci naszą tożsamość.

Obie witryny podawane w wiadomościach zostały już unieszkodliwione, jednak przygotowanie nowych stron zajmuje przestępcom raptem kilka minut.

Podobną perfidią wykazują się oszuści rozsyłający w imieniu Orange informujące o zapisaniu na drogie SMS-y Premium. W treści wiadomości podany jest sposób na zrezygnowanie z subskrypcji – jego użycie w rzeczywistości zapisuje na otrzymywanie płatnych SMS-ów. Ze względu na skuteczność ataku operator zadeklarował, że wszyscy poszkodowani otrzymają od niego zwrot kosztów.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.