Pogoda
04.06.2016 12:41

Nie kupisz auta spalinowego w Norwegii po 2025

Bogata w zasoby ropy naftowej Norwegia może być pierwszym krajem na świecie, który zdecyduje się na zakazanie sprzedaży pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi.

Nie kupisz auta spalinowego w Norwegii po 2025
foto: materiały prasowe

Taka wizja mogłaby stać się rzeczywistością już niebawem, bo w 2025 roku. Cztery partie polityczne w tym skandynawskim kraju wspólnie wspierają tę koncepcję. Na nowe wieści obojętny nie pozostał Elon Musk, czyli właściciel Tesli, o czym świadczy jego wpis na Twitterze:

"

Właśnie słyszałem o tym, że Norwegia zakaże sprzedaży nowych aut napędzanych silnikami spalinowymi w 2015. Co za niezwykły kraj. Wymiatacie! "

Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Norwegia ma bardzo odważne play dotyczące transportu. Oslo dla przykładu do 2019 roku planuje zakazać używania wszystkich prywatnych pojazdów. Takie rozwiązania miałyby wpłynąć na zmniejszenie poziomu stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu. Zamiast korzystać z własnych aut, ludzie mieliby przesiąść się w komunikację publiczną, a także na rowery. Ta ostatnia opcja jest o tyle atrakcyjniejsza, zważywszy na świetnie rozwiniętą infrastrukturę.

Warto także zauważyć, że zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych w Norwegii nie byłoby tak diametralną zmianą, a wszystko przez wzgląd na niewielką liczbę – około 150 000 w 2015 – kupowanych nowych pojazdów w tym kraju. W dodatku już teraz to skandynawskie państwo może pochwalić się jednym z najwyższych posiadanych przez społeczeństwo aut elektrycznych. Aż 24% samochodów napędzanych jest alternatywnymi źródłami energii.

W międzyczasie rewolucyjny plan przygotowuje również Paryż, który chce zakazać we wszystkie dni robocze poruszania się samochodami wyprodukowanymi przed rokiem 1997. Wprowadzanie nowych regulacji podyktowane jest między innymi tym, że co roku około 7 milionów ludzi na całym świecie umiera przez powikłania spowodowane zanieczyszczonym powietrzem.

Nieco inną strategię ma stolica Finlandii, która chce do 2025 roku zapewnić wszystkim swoim mieszkańcom środek transportu na żądane, zapewniając tym samym dostęp do busów, taksówek i rowerów. Promowane ma być także wzajemne podwożenie się np. do pracy. I to wszystko za pomocą aplikacji na smartfona, która miałaby jednocześnie pełnić rolę platformy płatniczej, planować podróże, a także zapewniać tanie i wygodne przemieszczanie się. Naturalnie tak dopracowana usługa miałaby doprowadzić do tego, że żaden z mieszkańców nie odczuwałby potrzeby posiadania samochodu.

Tagi: Duperele