Pogoda
21.08.2020 13:48

Nie puścisz dziecka na lekcje z obawy przed zarażeniem? Zapłacisz 10 000 kary za naruszenie obowiązku szkolnego

10 000 zł grzywny za niepuszczenie ucznia do szkoły. Ministerstwo Edukacji narodowej poinformowało, że zatrzymanie ucznia w domu będzie uznawane za naruszenie obowiązku szkolnego i surowo karane. 

rozpoczęcie roku szkolnego
foto: Adam Staskiewicz/East News

MEN chce, żeby od 1 września 2020 roku uczniowie wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. W marcu 2020, z powodu epidemii COVID-19, młodzież zaczęła uczestniczyć w zajęciach zdalnie, pozostając w domach.

Nie wszystkim rodzicom podoba się pomysł posyłania pociech do szkoły. Przypominają, że gdy placówki edukacyjne były zamykane, tłumaczono to wysokim ryzykiem bezobjawowego przenoszenia się koronawirusa między uczniami, a następnie zarażanie domowników.

lekcja szkolna na boisku
lekcja szkolna na boisku
Przeczytaj także Według tych zasad uczniowie powrócą do zajęć w szkołach. Specjaliści alarmują: pojawią się ogniska koronawirusa

W sierpniu 2020 epidemia przyspieszyła i zaczęliśmy odnotowywać kolejne rekordy wykrytych zachorowań. Naukowcy ostrzegają ponadto, że jeśli szkoły wrócą do tradycyjnego działania, liczba chorych może podskoczyć nawet do kilku tysięcy dziennie. Nic więc dziwnego, że rodzice mocno zastanawiają się, czy posyłać dzieci na zajęcia.

Koronawirus w Polsce
Koronawirus w Polsce
Przeczytaj także Rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Zanotowano też kolejne zgony

MEN w odpowiedzi zapowiedział, że zatrzymanie uczniów w domu będzie traktowane jako naruszenie obowiązku szkolnego i egzekwowane będą kary w wysokości 10 000 zł.

10 000 zł kary za niepuszczenie ucznia do szkoły. Nawet gdy rodzice boją się zakażanie koronawirusem

Sprawę opisała „Rzeczpospolita”, która zapytała o przepis dotyczący obowiązku szkolnego MEN. Szef resortu odpowiedział krótko: jeśli dziecko lub rodzice nie są chorzy i nie przebywają na kwarantannie zatrzymanie ucznia w domu po 1 września 2020 będzie traktowane jako naruszenie obowiązku szkolnego.

Zostać w domu będą mogli uczniowie, którzy (oprócz podanych wyżej powodów) wykazują objawy infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej. Konieczne będzie jednak pokazanie dowodu w postaci zaświadczenia od lekarza.

Obowiązek szkolny dotyczy dzieci w wieku od 7. do 18. lat. Grzywna w wysokości do 10 000 zł może zostać nałożona na rodzica, jeśli uczeń nie pojawia się bez usprawiedliwienia przez co najmniej pół miesiąca.

Zobacz także: Polskie sklepy wycofały się z wymogu noszenia maseczek. Gdzie przepis już nie obowiązuje? 

Co myślicie o takiej karze?