Nie tylko "Kajko i Kokosz". Netflix stworzy serial na podstawie innego słynnego komiksu Janusza Christy?

26.02.2021 13:22
Kajko i Kokosz: Królewska konna - materiały prasowe Fot. Egmont/materiały prasowe

"Kajko i Kokosz" niebawem trafi w formie serialu na platformę Netflix. Czy serwis powoła do życia inny komiks Janusza Christy - serię "Kajtek i Koko"?

Do premiery serialu animowanego Netfliksa "Kajko i Kokosz" zostało kilka dni. Czy kiedy produkcja odniesie sukces platforma będzie skłonna powołać do życia kolejną adaptację twórczości Janusza Christy, tym razem w klimacie science fiction?

Nie tylko "Kajko i Kokosz" - inne komiksy Janusza Christy

W Polsce Janusz Christa jest chyba drugim najważniejszym (zaraz obok Papcia Chmiela) twórcą komiksowym. Na przygodach dwóch dzielnych Słowian wychowało się nie jedno pokolenie. I chociaż Kajko i Kokosz są niezwykle popularni na długo po śmierci artysty, czego dowodem jest serial animowany Netfliksa na podstawie słynnych komiksów, to warto również pamiętać o innych dziełach Christy. 

Polecamy

Zanim powstały postaci Kajka i Kokosza, które przyniosły autorowi największą sławę, zadebiutowała seria "Kajtek i Koko" - sensacyjno-przygodową opowieść, zgrabnie łączącą wątki kryminalne, sensacyjne i fantastyczne. Christa w ostatniej części tego cyklu postanowił wysłać swoich bohaterów w kosmos i powstał z tej ekspedycji najdłuższy polski komiks, czyli "Kajtek i Koko w kosmosie". Niewykluczone, że w przyszłości Netflix postanowi powołać na jego podstawie kolejny serial animowany.

Polecamy

Liczący ponad 1200 pasków komiks "Kajtek i Koko w kosmosie" pierwotnie ukazywał się na łamach "Wieczoru Wybrzeża" w latach 1968–1972. Następnie wydawcy próbowali zebrać rozproszone fragmenty dzieła, lecz dopiero w albumie "Klasyka Komiksu Polskiego. Kajtek i Koko w kosmosie", wydawnictwu Egmont Polska udało się go odtworzyć z pierwodruków prasowych i uporządkować wszystkie kosmiczne perypetie Kajtka i Koka.

Polecamy

Komiks Janusza Christy w fascynujący sposób opowiada o przygodach tytułowych bohaterów uczestniczących w eksperymencie profesora Kosmosika. Zwariowany naukowiec wysyła głównych bohaterów z ekspedycją do gwiazdozbioru Oriona. W jej trakcie przyjaciele poznają mieszkańców odległych planet i ich zwyczaje, ryzykują życie, przeżywają odmienne stany świadomości, ale ostatecznie pozostają pełnymi humoru i optymizmu chłopakami z Ziemi.

Polecamy

Tomasz Kołodziejczak, Dyrektor Działu Komiksów i Gier w Egmont Polska skomentował jak ważny w historii polskiego komiksu jest "Kajtek i Koko". 

"Kajtek i Koko w kosmosie" to najdłuższy polski komiks w historii, składający się, bagatela, z 1265 pasków! To tu zaprezentował Christa pełnię swych twórczych możliwości. Zachwyca ukształtowana już, elegancka kreska, dynamiczne kadrowanie, pełne szczegółów krajobrazy, projekty pojazdów kosmicznych, robotów i stworów z innych planet. Fabuła, zgodnie z mechaniką odcinkowej publikacji gazetowej, wartko przenosi bohaterów z planety na planetę, zsyła na nich różne kosmiczne przykrości (czarna dziura, bunt robotów, oręż dawnowymarłych cywilizacji), wreszcie konfrontuje z licznymi pomysłami futurologicznymi (życie na zrobotyzowanej planecie-mieście, używanie kopii ludzi, kontakt między rasami na różnym poziomie rozwoju itp.). Dziś, z perspektywy czasu, możemy w pełni docenić ogrom pomysłów i graficznej pracy, jakiego podjął się samotnie Janusz Christa w czasach, gdy nie istniał w Polsce żaden komiksowy rynek czy fandom, żadne forum wymiany myśli i doświadczeń w dziedzinie komiksu i fantastyki. Już w tej opowieści widać było, że twórca szuka nowych obszarów do eksploatacji. Spory fragment komiksu dzieje się na planecie, na której poziom technologiczny zatrzymał się na poziomie ziemskiego średniowiecza. To zapowiedź stylu, który przyniesie Chriście ogólnopolską sławę.

Po wysłaniu bohaterów w kosmos Christa uznał, że chce zmienić stylistykę swoich komiksów. W sierpniu 1972 roku, jeszcze na łamach "Wieczoru Wybrzeża", zadebiutowali Kajko i Kokosz, przedstawieni przez autora jako przodkowie Kajtka i Koka. To właśnie oni będą bohaterami serialu Netfliksa, ale kto wie, może z czasem doczekamy się adaptacji przygód ich współczesnych potomków.

Polecamy

Na razie miłośnicy polskiego komiksu mogą zgłębić kosmiczne przygody Kajtka i Koka dzięki wydawnictwu Egmont Polska, które 2018 roku stworzyło kolorową edycję komiksu "Kajtek i Koko w kosmosie". Całość składa się z 7 tomów, każdy o objętości 96 stron.

Polecamy

"Kajko i Kokosz" - kiedy premiera serialu Netflix?

Animowane przygody przodków Kajtka i Koka będzie można oglądać już od 28 lutego 2021 roku na platformie Netflix. W rolach głównych wystąpili Artur Pontek, Michał Piela i Maciej Kosmala. Rysunki do animacji postały na bazie nowego ujęcia kultowych bohaterów z polskich komiksów, które również zawdzięczamy Egmontowi. Od 2016 roku wydawnictwo publikuje kontynuację przygód wojów z Mirmiłowa w cyklu "Kajko i Kokosz. Nowe przygody", za które odpowiadają między innymi Maciej Kur i Sławomir Kiełbus - artyści, pracujący przy netflixowym serialu o przygodach Kajka i Kokosza. Do dziś ukazały się 3 albumy nowej serii, a w przygotowaniu jest już kolejny tom.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.