Nie żyją Marie Severin i Gary Friedrich - twórcy Spider-Woman i Ghost Ridera

Sergiusz Kurczuk
31.08.2018 10:59
Nie żyją Marie Severin i Gary Friedrich - twórcy Spider-Woman i Ghost Ridera Fot. okładki komiksów Spider-Woman vol. #1 i Ghost Rider vol. 2 #1

W krótkim odstępie czasu odeszła dwójka komiksowych twórców, którzy byli związani z Marvel Comics - rysowniczka Marie Severin i scenarzysta Gary Friedrich. 

Smutne wieści dla fanów klasycznych komiksów Marvela. 28 sierpnia 2018 roku w wieku 75 lat zmarł Gary Friedrich. Dzień później odeszła 89-letnia Marie Severin. Twórcy przez wiele lat byli związani z wydawnictwem Marvel Comics i stworzyli postacie znane do dziś. Friedrich umarł z powodu komplikacji związanych z chorobą Parkinsona, na którą cierpiał scenarzysta. Przyczyną śmierci Severin był rozległy udar mózgu. O odejściu Severin za pośrednictwem Facebooka poinformowała jej przyjaciółka Irene Vartanoff.

Irene Vartanoff/Facebook Fot. foto: print screen z Irene Vartanoff/Facebook

 Informacja o odejściu Friedricha znalazła się na Facebooku innego twórcy Marvela - Tony'ego Isabelli.

Marie Severin - rysowniczka odpowiedzialna za wygląd Spider-Woman

Swoją przygodę z branżą komiksową zaczęła w latach 40. XX wieku. Jej brat John Severin pracował wówczas jako rysownik EC Comics. Kobieta została stałą  kolorystką wydawnictwa. Po upadku EC Comics, przeniosła się do Atlas Comics, które kilka lat później przemianowano na Marvel Comics. W erze Marvela nadal pracowała jako kolorystka, ale okazjonalnie zdarzało się jej pełnić funkcję rysowniczki. Była autorką rysunków do pierwszych pięciu numerów odświeżonej serii „The Incredible Hulk”.

Incredible Hulk Special Fot. foto: okładka komiksu Incredible Hulk Special

Jej dar do rysowania karykatur sprawił, że idealna nadawała się do pracy przy auto parodystycznej serii „Not Brand Echh”. W 1976 roku powstało jej najsłynniejsze dzieło. Severin była jedną z osób odpowiedzialnych za narodziny Spider-Woman. To właśnie ona stworzyła ikoniczny kostium superbohaterki. Odeszła z Marvel Comics w latach 90., ale była aktywna zawodowo do połowy pierwszej dekady nowego tysiąclecia. W 2007 roku przeżyła pierwszy udar. W ciągu swojego życia została uhonorowana wieloma nagrodami branży komiksowej. 

Gary Friedrich - scenarzysta, który stworzył Ghost Ridera

Twórca od dziecka przyjaźnił się z Royem Thomasem - późniejszym redaktorem naczelnym Marvel Comics. Friedrich rozpoczął pracę w branży komiksowej w latach 60., pisząc dla wydawnictwa Charlton Comics. W tym samym czasie zaczął tworzyć scenariusze dla Marvela. Początkowo powierzono mu westernową serię „Rawhide Kid”. W tym okresie powstał pierwszy Ghost Rider, którego przygody działy się na Dzikim Zachodzie. Pracował też między innymi przy komiksie „Sgt. Fury and his Howling Commandos”. W 1973 roku powstała jego najsłynniejsza postać - najbardziej znane wcielenie Ghost Ridera, który opętał Johnny'ego Blaze'a. W pierwszym numerze przygód demona zemsty zadebiutowała inna znana postać - Daimon Hellstorm, który był synem samego Szatana. 

2 Fot. foto: okładka komiksu Ghost Rider vol. 2 #2

Friedrich odszedł z wydawnictwa w latach 70. i chociaż nadal tworzył dla innych firm, jego dzieła nie odniosły już takiego sukcesu jak drugi volume serii „Ghost Rider”. Postać motocyklisty z płonącą głową była zresztą powodem konfliktu scenarzysty z przedstawicielami Marvel Comics. Twórca pozwał wydawnictwo oraz firmy produkcyjne, które stworzyły serię filmów o Ghost Riderze. Przegrał proces, ale w 2013 roku przedsiębiorstwa poszły na ugodę z Friedrichem. Pod koniec życia cierpiał na chorobę Parkinsona. 

W 2017 roku odszedł inny twórca związany z Marvel Comics - Len Wein, który powołał do życia między innymi Wolverine'a

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.