Nie żyje Alan Rickman. Miał 69 lat

Robert Skowronski
14.01.2016 14:27
Nie żyje Alan Rickman. Miał 69 lat Fot. REPORTER / East News

Aktor o ogromnym dorobku artystycznym- znany masowym widzom z roli profesora Snape'a w serii o Harrym Potterze - odszedł.

Brytyjczyk obdarzony charakterystycznym głosem zmarł w Londynie w wieku 69 lat z powodu raka. Tę smutną informację potwierdzili najbliżsi aktora. Na dany moment nie ujawniono więcej szczegółów.

Początki kariery Alana Rickmana sięgały desek teatru. W latach 70. był już członkiem Royal Shakespeare Company - w szeregach instytucji pozostał przez blisko 10 lat. To pozwoliło mu wystąpić w takich sztukach, jak „Captain Swing”, „Mephisto”, czy „Niebezpieczne związki”. Wszystko zaprowadziło go w końcu do kinowych produkcji. Debiut na wielkim ekranie Rickman zaliczył w „Szklanej pułapce” i rolą czarnego charakteru, Hansa Grubera.

Później przyszła pora na kolejne sukcesy w „Robin Hood: Książę złodziei”, „To właśnie miłość”, „Pachnidło: Historia mordercy”, czy w filmach o przygodach młodego czarodzieja z Hogwartu. Ostatnim obrazem, w którym wystąpił aktor był „Eye in the Sky” z 2015 roku.

Alan Rickman był też reżyserem. Jego dziełami są „Zimowy gość” (1997) nagrodzony na festiwalu w Wenecji i „Odrobina chaosu” (2014).

Aktor w swoim dorobku zdobył m.in. Złotego Globa w kategorii Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę w „Rasputinie” (1996), nagrodę Emmy za ten sam film czy statuetkę BAFTA. Rickman ostatni raz był w naszym kraju podczas festiwalu Camerimage w 2014 roku, gdzie otrzymał specjalną nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Takim go zapamiętamy:

Łączymy się z bliskimi aktora w bólu.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.