Pogoda
11.05.2019 09:35

Nie żyje Alvin Sargent, scenarzysta 3 filmów o Spider-Manie. Zdobywca Oscara miał 92 lata

Portal The Hollywood Reporter poinformował o śmierci Alvina Sargenta. Znany scenarzysta zmarł 9 maja z przyczyn naturalnych w swoim własnym domu w Seattle. Miał 92 lata.

Alvin Sargent
foto: kadr z wideo

Alvin Sargent rozpoczął swoją długą karierę jako scenarzysta telewizyjny w latach 50. Urodzony w 1927 roku artysta swoje pierwsze doświadczenie z pisaniem scenariuszy filmowych zdobył w 1966 roku przy produkcji zatytułowanej "Gambit". Już kilka lat później Sargent zdobył swojego pierwszego Oscara - w 1977 roku otrzymał go za film "Julia" (Najlepszy scenariusz adaptowany), a w 1980 roku nagrodzono go za skrypt do "Zwykłych ludzi" z Robertem Redfordem w roli reżysera.

Nie żyje Alvin Sargent, znany scenarzysta

Łącznie jego nazwisko widnieje przy ponad 40 produkcjach filmowych. W ostatnich latach kariery Sargent był mocno związany z filmami o Spider-Manie. Dwukrotny zdobywca Oscara był odpowiedzialny za scenariusze do "Spider-Mana 2" i "Spider-Mana 3" w reżyserii Sama Raimiego, aczkolwiek artysta pracował również nad poprawkami do scenariusza 1. odsłony przygód Petera Parkera. Jego przygoda z Pajączkiem nie skończyła się jednak na trylogii Raimiego. Sargent został zatrudniony do poprawienia scenariusza "Niesamowitego Spider-Mana" w reżyserii Marca Webba, który oryginalnie napisali James Vanderbilt i Steve Kloves. Był to jednocześnie ostatni film, nad którym pracował.

Sargent był doceniany w Hollywood za nieprzeciętne umiejętności przygotowywania scenariuszy filmowych na podstawie książek - obydwa jego oscarowe dzieła były adaptacjami dzieł literackich ("Julia" na podstawie "Pentimento" Lillian Hellman, "Zwykli ludzie" byli zaś adaptacją powieści Judith Guest o tym samym tytule).

Alvin Sargent zmarł 9 maja 2019 roku na terenie swojej posesji w Seattle. Jak podała jego przyjaciółka, producentka Pam Williams, scenarzysta odszedł z przyczyn naturalnych.  

Tagi: News