Pogoda
13.10.2016 12:10

Nie żyje Andrzej Kopiczyński. Miał 82 lata

Trudno nie pamiętać jego kreacji w kultowych polskich serialach oraz filmach. Oglądaliśmy go m.in. w „Czterdziestolatku”, „Znachorze”, czy „Filipie z konopi”.

Nie żyje Andrzej Kopiczyński. Miał 82 lata
foto: East News

Andrzej Kopiczyński zmarł w wieku 82 lat. Aktor odszedł w szpitalu - od wielu lat cierpiał na chorobę Azheimera, a jego stan pogarszał się w gwałtownym tempie. Miał również problemy z sercem i niemal całkowicie stracił słuch. Smutne wieści o jego śmierci podał prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz. 

Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Choć uczęszczał do technikum energetycznego, to niemal od zawsze myślał o spróbowaniu swoich sił w aktorstwie. Studiował na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 1958 roku. Już po otrzymaniu dyplomu rozpoczął karierę i to zarówno na scenie, ekranie, jak i na falach eteru.

Zadebiutował u Jerzego Kawalerowicza w „Prawdziwym końcu wielkiej wojny” z 1957 roku. Nie został jednak wymieniony w czołówce. Kolejne lata to kolejne kreacje kinowe, w takich dziełach, jak „Kopernik” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich, komedii „Święta wojna”, czy filmie wojennym „Zasieki” Janusza Przymanowskiego. Grał także u Jerzego Hoffmana, a także u Andrzeja Wajdy.

Prawdziwy rozgłos przysporzyła mu rola inżyniera Karwowskiego w „Czterdziestolatku”. Do słynnej kreacji powrócił w filmie fabularnym z 1976, a także latach 90. w serialu „Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później”. Ponownie współpracował na planie z Jerzym Gruzą. Serial „Czterdziestolatek” przyniósł mu nagrodę Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji oraz Srebrny Gwóźdź Sezonu - nagrodę „Kuriera Polskiego”. Andrzej Kopiczyński w jednym z wywiadów opowiedział czy męczy go popularność związana z kreacją w serialu:

"

Oczywiście, że tak. Postać, którą gram od szeregu lat tak do mnie przylgnęła, że trudno będzie się od niej oderwać. "

Grywał również w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, w bydgoskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Bałtyckim w Koszalinie a także w warszawskich teatrach: Rozmaitości, Narodowym, Teatrze Na Woli oraz Kwadrat.

Przedstawiamy materiał z planu zdjęciowego „Czterdziestolatka”.

Łączymy się w bólu z przyjaciółmi i rodziną aktora.

Robert Skowronski
Tagi: News