Nie żyje Andrzej Polkowski. Przetłumaczył m.in. "Harry'ego Pottera" i "Opowieści z Narnii"

09.09.2019 08:59
Nie żyje Andrzej Polkowski. Przetłumaczył m.in. "Harry'ego Pottera" i "Opowieści z Narnii" Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Jak podaje portal radiozet.pl, nie żyje znany tłumacz Andrzej Polkowski. Jego przekłady zna doskonale właściwie każde dziecko w Polsce - to on był odpowiedzialny za przetłumaczenie na język polski "Harry'ego Pottera" i "Opowieści z Narnii".

Andrzej Polkowski zmarł 5 września 2019 roku w dniu swoich 80. urodzin. Polkowski był z wykształcenia archeologiem, ale jego najbardziej znanymi dziełami stały się przekłady wielu książek - nie tylko wspomnianych wyżej klasyków dla dzieci, ale także powieści historycznych i psychologicznych.

Nie żyje Andrzej Polkowski

Jedne z bardziej znanych tytułów, które przetłumaczył to cykl "Opowieści z Narnii" i "Trylogia kosmiczna" C.S. Lewisa, "Wróbel" i "Dzieci Boga" D. Russela, "Demon Ciemności" i "Demon Nocy" T. Lee oraz cykl książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. Polkowski często (zwłaszcza przy serii "Harry Potter") dodawał również wyjaśnienia dla niektórych tłumaczeń, pokazując etymologię danych słów.

Polkowski był również tłumaczem oficjalnych przemówień i homilii Jana Pawła II. 

Informację o śmierci potwierdził syn tłumacza, który w oficjalnym oświadczeniu udostępnionym w m.in. Gazecie Wyborczej opisał ostatnie dni Andrzeja Polkowskiego:

W swoje 80-letnie urodziny odszedł do Niebieskiego Królestwa mój ukochany Tata, ukochany mąż dla mojej Mamy, dziadek, pradziadek i przyjaciel wielu innych. Odszedł szybko, w swoich ukochanych Górkach, po dobrym śniadaniu zrobionym przez żonę. Zaskoczył nas wszystkich, którzy najpierw w wielkim smutku, a teraz trochę pogodniejsi myślimy o tym, jak Mu teraz jest w Królestwie, w które tak gorąco wierzył. Był i jest dla mnie nie tylko Ojcem, ale i Przyjacielem.

Andrzej Polkowski zmarł 5 września 2019 roku. Miał 80 lat.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.