Nie żyje Andrzej Strumiłło. Wybitny artysta zmarł w wieku 93 lat
09.04.2020 13:27
Nie żyje Andrzej Strumiłło. Wybitny artysta zmarł w wieku 93 lat Fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

W wieku 93 lat zmarł wybitny artysta Andrzej Strumiłło. Człowiek wielu talentów, laureat złotego medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Andrzej Strumiłło to wszechstronny artysta znany ze swojej działalności malarskiej, graficznej czy rzeźbiarskiej. Był także fotografem, poetą, pisarzem i scenografem. Wykładał na ASP w Krakowie, a także w latach 80. kierował pracownią graficzną przy sekretariacie ONZ. Za wszystkie zasługi odznaczono go Złotym Medalem Gloria Artis. Wśród jego dokonań warto wymienić także pomysł założenia Wigierskiego Parku Narodowego.

Nie żyje Andrzej Strumiłło. Artysta zmarł w wieku 93 lat

Artysta zmarł nad ranem 9 kwietnia 2020 roku w Suwałkach. Miasto Suwałki opublikowało potwierdzoną u rodziny Andrzeja Strumiłły informację o śmierci mężczyzny. 93-latek odszedł w jednym z suwalskich szpitali. Przez ostatnie lata życia mieszkał w Maćkowej Rudzie, był przyjacielem miasta oraz Honorowym Obywatelem Suwałk.

Andrzej Strumiłło urodził się w latach 30. w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego. Uczył się także na ASP w Krakowie. Był twórcą zróżnicowanych dzieł, które wykonywał wykorzystując wciąż nowe techniki artystyczne.

Współpracował z Polską Izbą Handlową, wydał trzy tomy poezji oraz zbiór dzienników. Z Czesławem Miłoszem zainicjował zbiór esejów w postaci "Ksiąg Wielkiego Księstwa Litewskiego", a w młodych latach należał do Grupy Samokształceniowej razem z Andrzejem Wajdą.

Jego prace od 2008 roku można obejrzeć w galerii w Suwałkach.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.