Pogoda
03.04.2019 09:57

Nie żyje Andrzej Trzos-Rastawiecki. Reżyser i scenarzysta miał 85 lat

W wieku 85 lat zmarł Andrzej Trzos-Rastawiecki - polski reżyser i scenarzysta fabuł i dokumentów znany między innymi z filmu "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie...".

Andrzej Trzos-Rastawiecki
foto: niedzielaczest/You Tube

Kolejna strata dla polskiego kina. 2 kwietnia 2019 roku odszedł Andrzej Trzos-Rastawiecki. Był znanym scenarzystą i reżyserem wielu filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Nie podano przyczyny śmierci filmowca. Miał 85 lat.

Alternatywy 4
Alternatywy 4
Przeczytaj także Zmarła Zofia Czerwińska. Dzięki tym rolom ją zapamiętamy

Nie żyje Andrzej Trzos-Rastawiecki

O śmierci reżysera poinformowała "Gazeta Wyborcza". Andrzej Trzos-Rastawiecki urodził się 23 czerwca 1933 we Lwowie jako syn notariusza i skrzypaczki. Ukończył Politechnikę Krakowską i Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Dyplom w filmówce zdobył w roku 1964, jednak jego pierwsze prace filmowe pochodzą już z 1960 roku. Warsztat Trzosta-Rastawieckiego charakteryzował się połączeniem fabuły i dokumentu, co przejawiało się między innymi wplataniem w dzieła materiałów archiwalnych.

W ciągu swojej pracy twórczej stworzył ponad 20 dokumentów i 10 fabuł. Najsłynniejszym tytułem filmowca był film "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie..." opowiadający o Stefanie Starzyńskim, organizującym cywilną obronę bombardowanej Warszawy. Stworzył też serial "Marszałek Piłsudski", filmy o Janie Pawle II "Pielgrzym" i "Credo", a także "Pawiak" czy "Enigma". Ostatnim filmem Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego była "Ballada o prawdziwym kłamstwie" z 2007 roku. Filmowiec był  przewodniczącym Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Odznaczono go wieloma nagrodami, między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski wręczonym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dostał również statuetki na licznych festiwalach filmowych.

>>Zobacz też: TOP 10: Najlepsze filmy dokumentalne na CDA Premium<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News polskie filmy filmy dokumentalne