Nie żyje Bohdan Butenko. Twórca Gapiszona miał 88 lat

16.10.2019 11:33
Bohdan Butenko|undefined Fot. Tomasz Urbanek/East News

Twórca Gapiszona, Kwapiszona oraz Gucia i Cezara zmarł w wieku 88 lat. Śmierć rysownika poruszyła całe pokolenia, które wychowały się na jego komiksach i książkach.

Bohdan Butenko od 1956 roku ilustrował książki i to właśnie on stworzył "Gucia i Cezara", narysował komiksy oraz film animowany o przygodach legendarnego już Gapiszona. Niestety rysownik zmarł 14 października 2019 w wieku 88 lat.

Nie żyje Bohdan Butenko. Rysownik miał 88 lat

O śmierci Bohdana Butenko poinformował kwartalnik Przekrój, z którym rysownik współpracował w ostatnich latach. 

Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy, zaś od 1939 roku mieszkał w Warszawie. W 1955 roku obronił się w pracowni słynnego  Jana Marcina Szancera na Akademii Sztuk Plastycznych i stworzył wówczas ilustracje do książki Mikołaja Leskowa "Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle". Przez 10 lat pracował jako redaktor artystyczny wydawnictwa Nasza Księgarnia. 

W sumie Bohdan Butenko jest odpowiedzialny za 200 zilustrowanych książek. Stworzył nie tylko komiksy czy ilustracje do książek, ale również jest odpowiedzialny za scenografię dla Kabaretu Starszych Panów, projektował plakaty filmowe, jak również scenografie teatralne. Swoje prace sygnował podpisem Butenko pinxit. 

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.