Pogoda
15.11.2019 09:20

Nie żyje Branko Lustig. Zdobywca Oscarów za "Listę Schindlera" i "Gladiatora" miał 87 lat

Zmarł Branko Lustig - producent nagrodzony Oscarem za "Listę Schindlera" i "Gladiatora". Filmowiec miał 87 lat. Gwiazdy Hollywood złożyły hołd twórcy.

Branko Lustig
foto: EAST NEWS

14 listopada 2019 roku w Zagrzebiu zmarł Branko Lustig - chorwacki producent filmowy i laureat dwóch Oscarów. Miał 87 lat. O śmierci filmowca za pośrednictwem internetu poinformowali organizatorzy Festival of Tolerance - żydowskiego festiwalu filmowego, którego Lustig był prezesem przez 10 lat.

Branko Lustig nie żyje. Miał 87 lat

Nie podano przyczyny śmierci Lustiga. Jego odejście skomentowały gwiazdy Hollywood - Steven Spielberg i Russell Crowe. Lustig zdobył Oscara za produkcję filmów, w które były zaangażowane te dwa nazwiska - "Listę Schindlera" i "Gladiatora". Spielberg złożył hołd producentowi w oficjalnym oświadczeniu, które przedrukował portal Deadline.

"

Wieść o śmierci Branko złamała moje serce. Moje myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi. Kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się, by przedyskutować "Listę Schindlera", nalegałby jego poprzednie zasługi były bez znaczenia, a jedyną wartość miały jego kwalifikacje do tej pracy. Zakasał rękaw, by pokazać swój tatuaż z Auschwitz. Stałem bez słowa i nasza wspaniała przyjaźń trwająca prawie trzy dekady narodziła się w tym intymnym momencie. Przeżył horror Holocaustu, swoją osobistą podroż i triumf nadziei oraz determinacji - historię, która dla dzisiejszych dzieciaków jest niewyobrażalna. Naprawdę będziemy za nim tęsknić. "

Russel Crowe postanowił napisać tweeta na temat zmarłego producenta.

"

Ależ wspaniałe życie prowadził. Od horroru II wojny światowej do dwóch nagród Akademii Filmowej. Kiedyś powiedział mi: "Dużo się ze mną nie zgadzasz, ale zawsze będziesz moim przyjacielem, kiedy będę cię potrzebował. Tak. Kocham cię Branko. Zawsze będę twoim przyjacielem. "

Lustig urodził się w 1932 roku w Osijeku w ówczesnym Królestwie Jugosławii w rodzinie chorwackich Żydów. Podczas II wojny światowej trafił do obozów Auschwitz-Birkenau oraz Bergen-Belsen. Większość jego rodziny nie przetrwała Holocaustu. W 1955 roku Lustig podjął pracę w branży filmowej jako asystent reżysera. Zadebiutował jako kierownik produkcji przy filmie "Nie odwracaj się, synu" z 1956 roku. W latach 80. rozpoczął współpracę zagraniczną przy filmie "Wybór Zofii", serialu "Wichry wojny" i jego kontynuacji "Wojna i pamięć". W 1988 roku wyjechał do USA.

Najlepsze filmy na faktach
Najlepsze filmy na faktach
Przeczytaj także Najlepsze filmy na faktach. Historie, które wydarzyły się naprawdę. "Wilk z Wall Street" i inne

W 1993 roku zdobył pierwszego Oscara za "Listę Schindlera". 8 lat później otrzymał drugą nagrodę za "Gladiatora". Pracował również przy takich filmach jak "The Peacemaker", "Hannibal" oraz "Helikopter w ogniu".

Gladiator (Russell Crowe)
Gladiator (Russell Crowe)
Przeczytaj także Czy wiesz, że: Russell Crowe odrzucił dużą rolę we "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona

Zobacz też: Który film Stevena Spielberga jest najlepszy? [WYNIKI SONDY]

Tagi: News Steven Spielberg Hollywood Russell Crowe Gladiator