Nie żyje Branko Lustig. Zdobywca Oscarów za "Listę Schindlera" i "Gladiatora" miał 87 lat

15.11.2019 09:20
Branko Lustig|undefined Fot. EAST NEWS

Zmarł Branko Lustig - producent nagrodzony Oscarem za "Listę Schindlera" i "Gladiatora". Filmowiec miał 87 lat. Gwiazdy Hollywood złożyły hołd twórcy.

14 listopada 2019 roku w Zagrzebiu zmarł Branko Lustig - chorwacki producent filmowy i laureat dwóch Oscarów. Miał 87 lat. O śmierci filmowca za pośrednictwem internetu poinformowali organizatorzy Festival of Tolerance - żydowskiego festiwalu filmowego, którego Lustig był prezesem przez 10 lat.

Branko Lustig nie żyje. Miał 87 lat

Nie podano przyczyny śmierci Lustiga. Jego odejście skomentowały gwiazdy Hollywood - Steven Spielberg i Russell Crowe. Lustig zdobył Oscara za produkcję filmów, w które były zaangażowane te dwa nazwiska - "Listę Schindlera" i "Gladiatora". Spielberg złożył hołd producentowi w oficjalnym oświadczeniu, które przedrukował portal Deadline.

Wieść o śmierci Branko złamała moje serce. Moje myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi. Kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się, by przedyskutować "Listę Schindlera", nalegałby jego poprzednie zasługi były bez znaczenia, a jedyną wartość miały jego kwalifikacje do tej pracy. Zakasał rękaw, by pokazać swój tatuaż z Auschwitz. Stałem bez słowa i nasza wspaniała przyjaźń trwająca prawie trzy dekady narodziła się w tym intymnym momencie. Przeżył horror Holocaustu, swoją osobistą podroż i triumf nadziei oraz determinacji - historię, która dla dzisiejszych dzieciaków jest niewyobrażalna. Naprawdę będziemy za nim tęsknić.

Russel Crowe postanowił napisać tweeta na temat zmarłego producenta.

Ależ wspaniałe życie prowadził. Od horroru II wojny światowej do dwóch nagród Akademii Filmowej. Kiedyś powiedział mi: "Dużo się ze mną nie zgadzasz, ale zawsze będziesz moim przyjacielem, kiedy będę cię potrzebował. Tak. Kocham cię Branko. Zawsze będę twoim przyjacielem.

Lustig urodził się w 1932 roku w Osijeku w ówczesnym Królestwie Jugosławii w rodzinie chorwackich Żydów. Podczas II wojny światowej trafił do obozów Auschwitz-Birkenau oraz Bergen-Belsen. Większość jego rodziny nie przetrwała Holocaustu. W 1955 roku Lustig podjął pracę w branży filmowej jako asystent reżysera. Zadebiutował jako kierownik produkcji przy filmie "Nie odwracaj się, synu" z 1956 roku. W latach 80. rozpoczął współpracę zagraniczną przy filmie "Wybór Zofii", serialu "Wichry wojny" i jego kontynuacji "Wojna i pamięć". W 1988 roku wyjechał do USA.

Przeczytaj także

W 1993 roku zdobył pierwszego Oscara za "Listę Schindlera". 8 lat później otrzymał drugą nagrodę za "Gladiatora". Pracował również przy takich filmach jak "The Peacemaker", "Hannibal" oraz "Helikopter w ogniu".

Przeczytaj także

Zobacz też: Który film Stevena Spielberga jest najlepszy? [WYNIKI SONDY]

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.