Pogoda
01.06.2020 18:46

Nie żyje Damar, koń Bohuna z "Ogniem i mieczem". Dożył sędziwego wieku

Koń, który był prawdziwą gwiazdą filmowego "Ogniem i mieczem", nie żyje. Smutne wieści przekazał jego właściciel.

Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Damar był prawdziwą czworonożną gwiazdą polskiego kina. Wystąpił w ekranizacji "Ogniem i mieczem", gdzie zagrał ikonicznego konia należącego do Bohuna. Zmarł 31 maja 2020 roku.

Nie żyje koń Bohuna z "Ogniem i mieczem"

Koń dożył sędziwego wieku, zmarł bowiem w wieku 27 lat. Smutne wieści przekazał właściciel Damara, Jerzy Sawka. W obszernym wpisie na Facebooku nie tylko pożegnał swego przyjaciela, ale także dość szczegółowo opisał historię ich znajomości.

Mały renifer stał się hitem internetu
Mały renifer stał się hitem internetu
Przeczytaj także Nowi, uroczy mieszkańcy krakowskiego Zoo. Mały renifer stał się hitem internetu [WIDEO]

Jerzy Sawka nabył konia w 2001 roku, jednak korzenie ich historii sięgają 1996 roku. Już niedługo po ich pierwszym spotkaniu mężczyzna zapragnął kupić Damara. Miał jednak pecha, gdyż ten zdążył już otrzymać angaż w "Ogniem i mieczem" i kosztował niemało. Ustawiła się do niego również kolejka potencjalnych właścicieli. Pojawił się nawet pomysł, by podarować konia w prezencie Aleksandrowi Domagarowowi, który wcielał się w rolę Bohuna. Ten jednak odmówił, gdyż wizja kosztów utrzymania zwierzęcia w Moskwie skutecznie go zniechęciła. Dopiero po kilku latach, gdy Damar złapał kontuzję, Jerzy Sawka spełnił swoje marzenie i został jego właścicielem.

Top 13: Najlepsze filmy o koniach
Top 13: Najlepsze filmy o koniach
Przeczytaj także Top 13: Najlepsze filmy o koniach

Sawka wspomina przyjaciela, jako konia bardzo temperamentnego, ale rozumnego. Jego uroda robiła wrażenie na każdym, kto tylko znalazł się w jego otoczeniu.

"

Jego uroda powalała wszystkich. Nie było w Polsce konia, który mógłby z nim wygrać casting na rolę konia Bohuna. Po to się urodził. "

Damar "udzielał się" również społecznie. Brał m.in. udział w Wielkich Orkiestrach Świątecznej Pomocy oraz prowadził parady otwarcia podczas Otwarcia Sezonu, Crystal Cup i Wielkiej Wrocławskiej na Partynicach. W marcu tego roku przeszedł jednak na zasłużoną emeryturę. Właściciel pragnął wyprawić mu godne, widowiskowe pożegnanie, jednak uniemożliwił mu to wybuch pandemii koronawirusa.

żołnierze
żołnierze
Przeczytaj także Straciłeś pracę z powodu koronawirusa? MON wcieli cię do wojska
Tagi: Newsy Film News polskie filmy