Nie żyje Damar, koń Bohuna z "Ogniem i mieczem". Dożył sędziwego wieku
01.06.2020 18:46
Nie żyje Damar, koń Bohuna z "Ogniem i mieczem". Dożył sędziwego wieku Fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Koń, który był prawdziwą gwiazdą filmowego "Ogniem i mieczem", nie żyje. Smutne wieści przekazał jego właściciel.

Damar był prawdziwą czworonożną gwiazdą polskiego kina. Wystąpił w ekranizacji "Ogniem i mieczem", gdzie zagrał ikonicznego konia należącego do Bohuna. Zmarł 31 maja 2020 roku.

Nie żyje koń Bohuna z "Ogniem i mieczem"

Koń dożył sędziwego wieku, zmarł bowiem w wieku 27 lat. Smutne wieści przekazał właściciel Damara, Jerzy Sawka. W obszernym wpisie na Facebooku nie tylko pożegnał swego przyjaciela, ale także dość szczegółowo opisał historię ich znajomości.

Przeczytaj także

Jerzy Sawka nabył konia w 2001 roku, jednak korzenie ich historii sięgają 1996 roku. Już niedługo po ich pierwszym spotkaniu mężczyzna zapragnął kupić Damara. Miał jednak pecha, gdyż ten zdążył już otrzymać angaż w "Ogniem i mieczem" i kosztował niemało. Ustawiła się do niego również kolejka potencjalnych właścicieli. Pojawił się nawet pomysł, by podarować konia w prezencie Aleksandrowi Domagarowowi, który wcielał się w rolę Bohuna. Ten jednak odmówił, gdyż wizja kosztów utrzymania zwierzęcia w Moskwie skutecznie go zniechęciła. Dopiero po kilku latach, gdy Damar złapał kontuzję, Jerzy Sawka spełnił swoje marzenie i został jego właścicielem.

Przeczytaj także

Sawka wspomina przyjaciela, jako konia bardzo temperamentnego, ale rozumnego. Jego uroda robiła wrażenie na każdym, kto tylko znalazł się w jego otoczeniu.

Jego uroda powalała wszystkich. Nie było w Polsce konia, który mógłby z nim wygrać casting na rolę konia Bohuna. Po to się urodził.

Damar "udzielał się" również społecznie. Brał m.in. udział w Wielkich Orkiestrach Świątecznej Pomocy oraz prowadził parady otwarcia podczas Otwarcia Sezonu, Crystal Cup i Wielkiej Wrocławskiej na Partynicach. W marcu tego roku przeszedł jednak na zasłużoną emeryturę. Właściciel pragnął wyprawić mu godne, widowiskowe pożegnanie, jednak uniemożliwił mu to wybuch pandemii koronawirusa.

Przeczytaj także
Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.