Pogoda
14.05.2019 09:57

Nie żyje Doris Day, legendarna aktorka i wokalistka. Miała 97 lat

Day zasłynęła swoimi rolami w komediach romantycznych i dramatach z lat 50. i 60. Chociaż karierę filmową zakończyła w 1968 roku, to kontynuowała jako wokalistka, a także jako aktorka telewizyjna.

Doris Day
foto: Universal/Collection Christophel/East News

Doris Day była jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Hollywood, a filmy z jej udziałem przez lata zajmowały najwyższe miejsca w rankingach najlepiej zarabiających filmów wszech czasów. Aktorka i piosenkarka zmarła 13 maja 2019 roku. Powodem zgonu było poważne zapalenie płuc. O śmierci Day poinformowali reprezentanci jej fundacji, The Doris Day Animal Foundation.

Nie żyje Doris Day. Aktorka miała 97 lat

Jak podał rzecznik prasowy fundacji, aktorka była w "zaskakująco dobrej kondycji jak na jej wiek, ale niestety poważnie zachorowała, co doprowadziło do jej śmierci". Doris Day znaleziono w jej własnym domu. Zmarła otoczona przez bliskich przyjaciół. 

Do jej najpopularniejszych ról należał m.in. "Telefon towarzyski", za który Doris Day otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Oprócz tego zaśpiewała utwór "Que Sera Sera" na potrzeby filmu Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo". 

Doris Day urodziła się jako Doris Mary Ann Kappelhoff 3 kwietnia 1922 roku w Cincinnati. Została nazwana na cześć Doris Keynon, znanej niemej aktorki. Zmianę nazwiska zaproponował jej przyjaciel, który stwierdził, że jako Doris Day będzie miała większe szanse w branży, niż jako Doris Kappelhoff.

Łącznie Doris Day pojawiła się w ponad 30 filmach, gdzie towarzyszyli jej m.in. Rock Hudson, Cary Grant, David Niven, Rex Harrison i James Garner. Aktorka nagrała również prawie 30 płyt muzycznych, z których niektóre zadebiutowały nawet na listach przebojów w wielu krajach.

Doris Day zmarła 13 maja 2019 roku w swoim domu w Caramel w Kalifornii. Aktorka i wokalistka miała 97 lat. Powodem jej zgonu było zapalenie płuc.

Tagi: News