Pogoda
20.12.2018 09:50

Nie żyje Jason Voorhees z filmu "Piątek trzynastego 2". Steve Dash miał 74 lata

Nie żyje Steve Dash, który wcielał się w Jasona Voorheesa w filmie "Piątek trzynastego 2". Co było powodem śmierci aktora?

Jason Voorhees (Piątek trzynastego 2)
foto: kadr z filmu Piątek trzynastego 2

Na początku grudnia 2018 roku Steve Dash trafił do szpitala z powodu komplikacji spowodowanych cukrzycą. 18 grudnia aktor odszedł, o czym poinformowali organizatorzy horrorowego konwentu Monster-Mania Convention.

"

Jesteśmy bardzo zasmuceni informacją o śmierci naszego drogiego przyjaciela STEVE'A DASHA. Steve był wieloletnim przyjacielem naszej imprezy, więc jesteśmy zasmuceni jego odejściem. Nasze najszczersze kondolencje dla jego całej rodziny, przyjaciół i fanów. "

Dash miał 74 lata. Jego najsłynniejsza rola to Jason Voorhees w "Piątku trzynastego II".

"Piątek trzynastego 2" - Steve Dash nie żyje

Aktor od lat zmagał się z cukrzycą. W ostatnich miesiącach życia choroba dała mu się poważnie we znaki. 4 grudnia opisał swój stan na Facebooku.

"

Oto aktualizacja mojego stanu zdrowia. Jutro po południu amputują mi lewą nogę . Ostatni rok był bardzo ciężki z powodu cukrzycy, zakrzepów i kiepskiego stanu serca. Ucieszyłem się z decyzji lekarzy, ponieważ za 6-8 miesięcy znów będę mógł grać w golfa z zupełnie nową nogą. Dziękuję za wasze myśli, modlitwy i osobiste wiadomości do mnie. Fani "Piątku" to najlepsi fani na całej planecie. Na 2019 rok mam zarezerwowane konwenty i miejmy nadzieję, że was tam spotkam. "

Niestety plany aktora nie powiodły się z powodu dalszych komplikacji spowodowanych cukrzycą.

Steve Dash, a właściwie Steve Daskawisz urodził się 14 marca 1944 roku. Początkowo był policjantem, ale w 1977 roku dołączył do branży filmowej jako kaskader. Zaczynał od małych ról w dramacie "The Jazz Singer" i horrorze "Wilkołaki". Na planie filmu "Nocny jastrząb" poznał kaskadera Cliffa Cudneya, który załatwił mu rolę w "Piątku trzynastego 2". Była to jedna z najsłynniejszych ról Dasha, ponieważ wcielił się w nowego głównego bohatera filmu - Jasona Voorheesa. W części pierwszej Jason pojawił się jako nastolatek w krótkiej scenie, w której zostaje zamordowany. Pierwsze skrzypce grała jego żądna zemsty matka Pamela Voorhees. Zdeformowany zabójca powrócił w sequelu, by się zemścić na swoich oprawcach. Szybko stał się nową ikoną slasherów i chociaż w kolejnych częściach Dash nie powrócił już do roli Jasona, fani serii pamiętają, kto jako pierwszy mordował dzieciaki Camp Crystal Lake.

Dash wystąpił jeszcze w wielu filmach. Jego ostatnią rolę - szeryfa Realottiego zobaczymy w powstającym jeszcze horrorze "Vengeance", który ukaże się w 2019 roku.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Piątek trzynastego Horror