Pogoda
05.04.2019 09:07

Nie żyje Jerzy Wójcik - operator filmów "Popiół i diament", "Eroica", "Faraon" czy "Potop"

Zmarł Jerzy Wójcik - operator filmowy, który pracował przy największych dziełach polskiej szkoły filmowej. Miał 88 lat.

Jerzy Wójcik
foto: LECH GAWUC/REPORTER

Kolejna wielka strata dla polskiego kina. 3 kwietnia 2019 roku odszedł Jerzy Wójcik. Był jednym z najwybitniejszych operatorów polskiej szkoły filmowej. Pracował przy najbardziej znanych polskich produkcjach kinowych lat 50. i 60. XX wieku. Zmarł w wieku 88 lat. Nie podano przyczyny jego śmierci.

Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
Przeczytaj także Spadek po Andrzeju Wajdzie trafił w ręce żony reżysera. Sąd wydał oficjalne orzeczenie

Nie żyje Jerzy Wójcik

Informację o śmierci filmowca podał TVN24. Urodził się 12 września 1930 roku w Nowym Sączu. Był synem oficera 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, majora Andrzeja Wójcika. Podczas rozpoczęcia II wojny światowej, wraz z matką i bratem został ewakuowany do Lwowa. Po wojnie osiedlił się z rodziną w Boguszowie w Sudetach. Postanowił udać się na studia do PWSF w Łodzi, gdzie rozpoczął naukę na wydziale operatorskim. W 1955 roku ukończył studia i zaczął pracę w zespole filmowym „Kadr”. Rok później pomagał Jerzemu Lipmanowi na planie filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy. Po raz pierwszy stanął samodzielnie za kamerą w 1958 roku jako operator filmu "Eroica" Andrzeja Munka. W tym samym roku został autorem zdjęć do "Popiołu i diamentu" Wajdy. Jego kolejne filmy to między innymi "Matka Joanna od Aniołów" i "Faraon" Jerzego Kawalerowicza, "Westerplatte" i "Anioł w szafie" Stanisława Różewicza oraz "Potop" Jerzego Hoffmana.

Wójcik współpracował również z filmowcami z Jugosławii. Był nie tylko operatorem, ale również scenarzystą i reżyserem filmowym. Filmy fabularne w jego reżyserii to "Skarga" z 1991 roku oraz "Wrota Europy" z 1999. Był również reżyserem Teatru Telewizji, między innymi spektakli "Joanna d’Arc" i "Relacja". Po latach pracy na planach zdjęciowych postanowił przekazywać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom jako profesor na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Był laureatem wielu nagród. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodą „Vitae Valor” za całokształt twórczości na III Festiwalu Filmowym „Vitae Valor” w Tarnowie czy Nagrodą za Osiągnięcia Życia na gali Orły 2009.  Jako honorowy gość przewodniczył Stowarzyszeniu Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. Ma też swoją gwiazdę w łódzkiej w Alei Gwiazd.

>>Zobacz też: Nie żyje Andrzej Trzos-Rastawiecki. Reżyser i scenarzysta miał 85 lat<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News polskie filmy