Nie żyje Katherine Johnson, legenda NASA. Dzięki niej ludzie wylądowali na Księżycu, uratowała też Apollo 13

25.02.2020 10:38
Katherine Johnson|undefined Fot. materiały prasowe NASA

Katherine Johnson zmarła 24 lutego 2020 w wieku 101 lat. W NASA przez wiele lat pełniła funkcję komputera – osoby, która przeprowadzała skomplikowane obliczenia orbitalne. Dzięki jej pracy misja Apollo 11 trafiła w miejsce docelowe na Księżycu, a Apollo 13 mogło wrócić bezpiecznie na Ziemię mimo kłopotów z elektroniką.

Katherine Johnson przez wiele lat, mimo wielkich zasług, pozostawała w cieniu. Z NASA (a właściwie z jej poprzedniczką, NACA) była związana od 1953 roku. Początkowo pracowała nad obróbką matematyczną danych z rejestratorów lotów, później zajmowała się obliczeniami transferów orbitalnych.

O tym, jak ważną i cenioną osobistością była w NASA świadczy fakt, że gdy agencja po raz pierwszy użyła elektronicznego komputera do wyznaczenia trajektorii misji Mercury-Atlas 6 (pierwszego orbitalnego lotu USA), John Glenn poprosił ją o sprawdzenie, czy sprzęt się nie pomylił. Dopiero po zweryfikowaniu danych uspokojony wziął udział w locie.

Przeczytaj także

Katherine Johnson tworzyła także karty nawigacyjne dla misji Apollo, które stanowiły ostatnią deskę ratunku dla załóg, które stracą dostęp do komputera pokładowego. To właśnie dzięki niej astronautom pechowej misji Apollo 13 udało się bezpiecznie powrócić na Ziemię.

Nie żyje Katherine Johnson. Dzięki jej obliczeniom wylądowaliśmy na Księżycu

Śmierć Katherine Johnson skomentował na Twitterze obecny szef NASA, Jim Bridenstine.

W 2016 roku imieniem Katherine Johnson nazwano nowy budynek w kompleksie NASA Langley Research Center. Przeprowadzane są w nich badania obliczeniowe.

W 2015 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył Katherine Johnson Prezydenckim Orderem Wolności; w 2017 roku ekranizacja książki „Ukryte działania”, pokazujące historię ludzkiego komputera, była nominowana do Oscara.

Zobacz także: NASA sprawdziła, czy jesteśmy w stanie obronić się przed asteroidą. Nowy Jork całkowicie wyparował 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.