Nie żyje Maciej Parowski. Twórca komiksów "Funky Koval" i "Wiedźmin" miał 73 lata

Sergiusz Kurczuk
03.06.2019 14:20
Nie żyje Maciej Parowski. Twórca komiksów "Funky Koval" i "Wiedźmin" miał 73 lata Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Zmarł Maciej Parowski - twórca takich komiksów jak "Funky Koval", "Wiedźmin" czy "Planeta robotów" i książek "Twarzą ku ziemi" i "Burza. Ucieczka z Warszawy '40".

2 czerwca 2019 roku w Warszawie zmarł Maciej Parowski - jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych, znany również jako propagator fantastyki naukowej w naszym kraju. Miał 73 lata. Był nie tylko scenarzystą komiksów, ale również pisarzem, felietonistą i wieloletnim redaktorem naczelnym pisma „Nowa Fantastyka”.

Nie żyje Maciej Parowski

Wiadomość o śmierci Parowskiego pojawiła się na wielu oficjalnych kanałach mediów społecznościowych, między innymi na Twitterze Narodowego Centrum Kultury.

Parowski urodził się 27 grudnia 1946 roku w Warszawie. Mimo że skończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej, od lat 70. był związany z dziennikarstwem. Początkowo pisał jako felietonista i redaktor działu kulturalnego w tygodniku studenckim "Politechnik", którego z czasem został redaktorem naczelnym. Kilka lat później kierował działem krytyki i nauki w tygodniku „Razem”. Jego felietony ukazywały się również w „Życiu Warszawy”, „Na Przełaj”, „Kulturze”, „Ekranie” i „Polityce”. W 1982 roku rozpoczął współpracę z "Nową Fantastyką", zajmując się działem literatury polskiej. Od 1992 do 2003 roku był natomiast redaktorem naczelnym tego miesięcznika, a także kwartalnika „Czas Fantastyki”.

Karierę pisarza rozpoczął w latach 70. opowiadaniem "Bunt robotów", które ukazało się w „Na Przełaj”. Pierwszą powieścią Parowskiego była książka "Twarzą ku ziemi". Jego najsłynniejszą pozycją literacką była powieść "Burza. Ucieczka z Warszawy '40". W 1987 roku wraz z Jackiem Rodkiem stworzył kultowy komiks science fiction pod tytułem "Funky Koval" z rysunkami Bogusława Polcha i kolorami Danuty Polch. Mimo że akcja działa się w przestrzeni kosmicznej i powiadała o międzygalaktycznym detektywie, niejednokrotnie fabuła odnosiła się do ówczesnej sytuacji PRL-owskiej Polski.

Funky Koval Fot. foto: materiały promocyjne

Parowski był również autorem scenariusza do komiksu "Wiedźmin", przy którym ponownie współpracował z Bogusławem i Danutą Polchami. Pięć albumów to adaptacja wybranych opowiadań Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie ze zbiorów "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia". Jeden jest dziełem autorskim Parowskiego.

Wiedźmin Fot. foto: materiały promocyjne

Parowski w 2006 roku został laureatem doktoratu humoris causa - nagrody im. Papcia Chmiela wręczanej za zasługi dla polskiego komiksu. W 2007 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego srebrnym medalem „Gloria Artis”.

Zobacz też: Polki stworzą komiks o Wiedźminie dla wydawnictwa Dark Horse

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.