Pogoda
04.11.2019 08:30

Nie żyje Marie Laforet. Słynna francuska piosenkarka i aktorka miała 80 lat

Zmarła Marie Laforet - francuska piosenkarka i aktorka, znana polskim widzom głównie z duetu z Danielem Olbrychskim. Zmarła 2 listopada 2019 roku w wieku 80 lat.

Marie Laforet
foto: Terra FIlms/Collection Christophel/East News

Odeszła kolejna ikona kina. 2 listopada 2019 roku w szwajcarskim mieście Genolier zmarła Marie Laforet. Słynna francuska piosenkarka i aktorka miała 80 lat. Nie podano przyczyn jej śmierci. 

Nie żyje Marie Laforet

Jak podaje serwis RFI, rodzina artystki potwierdziła śmierć Laforet. Urodziła się 5 października 1939 roku we francuskiej miejscowości Soulac-sur-Mer jako Maïténa Doumenach. Nie planowała być artystką. Jej kariera rozpoczęła się szczęśliwym zbiegiem okoliczności w 1959 roku. Zastąpiła swoją siostrę w konkursie wokalnym. Chociaż nie była przygotowana, zdobyła ogromne uznanie widzów i dostała szansę zagrania u boku samego Alaina Delona w filmie "W pełnym słońcu". 

W latach 60. rozpoczęła karierę aktorską w filmach jej mężą - reżysera Jeana-Gabriela Albicocco. Jego najważniejszym dziełem z Laforet w obsadzie była adaptacja "La Fille aux yeux d'or" Balzaca. W 1963 roku postanowiła nie ograniczać się jedynie do filmu. Rozpoczęła karierę piosenkarki. Jej debiutem była piosenka "Les vendanges de l’amour". Na swoim koncie miała również francuskojęzyczne wersje "Paint it black" The Rolling Stones oraz "Sound of Silence" duetu Simon & Garfunkel.

Disturbed
Disturbed
Przeczytaj także Polak nagrał cover "Sound of Silence" po polsku. Czy utwór stanie się przebojem 2019 roku?

W 1964 roku napisała też piosenkę "Warszawa".

Pod koniec lat 60. Laforet chwilowo zniknęła z estrady z powodu konfliktu z ówczesnym wydawcą. Artystka chciała nagrać jugosłowiańskie kołysanki. 

Jej kariera muzyczna rozkwitła wraz z nową dekadą. W 1973 roku powstał jeden z jej największych hitów - "Viens viens". W 1976 roku artystka odwiedziła Polskę i zaśpiewała swój przebój, w którym wystąpił jej przyjaciel - Daniel Olbrychski. 

Po sukcesie stopniowo zaczynała wycofywać się z kariery. Przeniosła się do Genewy, gdzie wyszła ponownie za mąż za agenta giełdowego – Erica van Lavandeyra. W latach 80. powróciła jednak do aktorstwa, występując we francuskim i włoskich filmach oraz na deskach teatru. Zagrała w ponad 40 filmach oraz nagrała 7 płyt studyjnych i 22 wydawnictwa krótkogrające. 

Zobacz też: Aktor z „Gry o tron” i Daniel Olbrychski w nowym polskim filmie muzycznym. Zobacz zwiastun 

Tagi: News