Pogoda
22.01.2019 10:23

Nie żyje Paweł Kędzierski. Filmowiec miał 72 lata

Nie żyje Paweł Kędzierski. Filmowiec tworzył fabuły i dokumenty. Jego najsłynniejsze dzieła to "Dzień dziecka", "Zdjęcia próbne" oraz "Powstanie zwykłych ludzi".

Paweł Kędzierski
foto: Michal Wozniak/East News

Kolejna wielka strata dla polskiej kinematografii. W wieku 72 lat zmarł Paweł Kędzierski. Był cenionym reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych, ale to jego dokumenty uznano za najlepsze produkcje w dorobku filmowca. Jednym z najważniejszych był "Dzień dziecka" z 1981 roku. Nie podano przyczyn śmierci Kędzierskiego.

Nie żyje Paweł Kędzierski

Informację o śmierci Kędzierskiego podał portal filmpolski.pl. Filmowiec urodził się 2 lipca 1946 roku. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ale w 1971 roku postanowił skupić się na kinematografii. Kinem interesował się już wcześniej. Jego reżyserskim debiutem była etiuda z 1969 roku pod tytułem "Ktoś kiedyś powiedział". Postanowił rozpocząć studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W latach 70. rozpoczął współpracę z Marcelem Łozińskim. Debiutem dokumentalnym był film z 1971 roku "Widziane z dołu". W tym okresie dołączył do Zespołu Filmowego "X" Andrzeja Wajdy. Była to polska wytwórnia filmowa odpowiedzialna za wiele słynnych produkcji, między innymi "Panny z wilka", "Jan Serce" czy "Wodzirej". W 1976 roku dzięki Zespołowi Filmowemu "X" ukazał się film Kędzierskiego zatytułowany "Trochę wielkiej miłości". Współpracował z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, gdzie stworzył większość swojego dorobku artystycznego. W 1990 roku był jedną z osób odpowiedzialnych za powstanie Studia Filmowego "Kronika".

Powstanie zwykłych ludzi

Jako uznany dokumentalista przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W ostatnich latach życia był wiceprzewodniczącym Zarządu Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego najsłynniejsze filmy to "Dzień dziecka", "Zdjęcia próbne" (wraz z Agnieszką Holland i Jerzym Domaradzkim), "Powstanie zwykłych ludzi", "Uliczka wolność", "CDN", "Pan Tadeusz, czyli matecznik" oraz "Cisza, ciemność". Za "Dzień dziecka" otrzymał Grand Prix na festiwalu w Oberhausen. W 1990 roku odznaczono go nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za film "Wybór Polski". 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Dokument Agnieszka Holland