Pogoda
18.08.2019 10:42

Nie żyje Richard Williams. Twórca filmów animowanych miał 86 lat

Zmarł współtwórca legendarnego filmu animowanego "Kto wrobił królika Rogera?". Laureat Oscara odszedł w wieku 86 lat.

Foto: Mary Evans Picture Library/ East News
Foto: Mary Evans Picture Library/ East News

Richard Williams, twórca wielu filmów animowanych i trzykrotny laureat Oscara, zmarł w wieku 86 lat. O odejściu poinformowała jego córka.

Nie żyje Richard Williams

Urodzony w Toronto w 1933 roku, Richard Williams pasję do animacji nosił w sercu już od 5. roku życia. Wtedy właśnie obejrzał film Walta Disneya "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Jak twierdzi jego córka, Williams "animował i pisał aż do dnia śmierci"

Jego pierwszy film, "The Little Island" z 1958 roku, został dobrze przyjęty i wyróżniony nagrodą BAFTA. Pierwszego Oscara przyniosła mu animowana ekranizacja "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa z 1971 roku. Zdobył wówczas statuetkę w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Szeroką sławę i dwa kolejne Oscary zyskał za sprawą pełnometrażowego filmu "Kto wrobił królika Rogera?", który współtworzył wraz z Robertem Zemeckisem. Otrzymał wówczas Nagrody Akademii w kategoriach najlepsze efekty specjalne i wyjątkowe osiągnięcia w sztuce filmowej (Special Achievement Award). Za swoje opus magnum i niekwestionowane dzieło życia Richard Williams uważał "Złodzieja z Bagdadu" z 1993 roku, nad którym pracował przez trzy dekady. W trakcie swojej kariery pracował też przy filmach aktorskich, jak między innymi "Co słychać, koteczku?", "Casino Royale", czy "Powrót Różowej Pantery".

Richard Williams był również autorem książki "The Animator's Survival Kit", powszechnie uważanej za jeden z najlepszych podręczników o tematyce filmu animowanego. Zgodnie z oświadczeniem córki Williamsa, Natashy Sutton Williams, jej ojciec zmarł na raka w swoim domu w Bristolu, w Anglii.

Tagi: Film News bajki