Nie żyje Ryszard Bugajski. Reżyser "Przesłuchania" i "Układu zamkniętego" miał 76 lat

08.06.2019 12:02
Ryszard Bugajski|undefined Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Tragiczne wieści podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Reżyser od lat zmagał się z ciężką chorobą. Ryszard Bugajski zmarł w piątek 7 czerwca 2019 roku w godzinach wieczornych.

Wieczorem 7 czerwca 2019 roku zmarł wybitny reżyser Ryszard Bugajski. Artysta był aktywny zawodowo od wczesnych lat 70. (pomagał innym reżyserom i tworzył filmy dokumentalne), a 1979 roku zadebiutował wraz z Januszem Dymkiem pełnometrażowym filmem fabularnym "Kobieta i kobieta". Jego ostatnim filmem była wydana w 2016 roku "Zaćma", w której powrócił do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, opowiadając o ostatnich latach życia Julii Brystigerowej. Kobieta była osławioną funkcjonariuszką Urzędu Bezpieczeństwa zwaną "Krwawą Luną".

Nie żyje Ryszard Bugajski. Reżyser miał 76 lat.

Ryszard Bugajski urodził się 27 kwietnia 1943 w Warszawie. Był absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, a także Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (zakończył tam edukację w 1973 roku). Na początku kariery współpracował z Krzysztofem Zanussim przy realizacji "Iluminacji", a także Danielem Szczechurą przy powstawaniu animacji "Hobby" i "Desant". Reżyser przygotował też kilka filmów dokumentalnych zanim zaczął pracę nad pełnometrażowymi produkcjami fabularnymi - były nimi m.in. "Maraton" i "Smak muzyki". 

Jego najwspanialszym dziełem było jednak wydane w 1992 roku "Przesłuchanie", które zostało uznane przez władze za najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL-u. Film Bugajskiego był właściwie od razu przeznaczony do fizycznej likwidacji, a pozbawiony możliwości wykonywania zawodu reżyser został wręcz zmuszony do emigracji. Wyjechał do Kanady, gdzie kontynuował karierę, kręcąc fabularny "Clearcut", a także odcinki popularnych seriali takich jak "Alfred Hitchcock przedstawia" i "The Twilight Zone". Był laureatem Złotej Palmy w Cannes.

Ryszard Bugajski zmarł 7 czerwca 2019 roku w wieku 76 lat. 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.