Pogoda
23.04.2019 12:31

Nie żyje Stanisław Jędryka, reżyser "Podróży za jeden uśmiech". Miał 85 lat

O śmierci twórcy poinformowało na swojej stronie internetowej Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jędryka był jednym z czołowych polskich reżyserów z lat 60. i 70. 

Stanisław Jędryka
foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

We poniedziałek 22 kwietnia 2019 roku odszedł reżyser Stanisław Jędryka, twórca kultowych seriali telewizyjnych "Wakacje z duchami", "Do przerwy 0:1", czy "Podróż za jeden uśmiech". Reżyser urodził się 27 lipca 1933 roku w Sosnowcu. W 1956 roku skończył reżyserię na PWST w Łodzi, ale nigdy nie zrobił dyplomu. Karierę w filmie zaczynał jako asystent Stanisława Lenartowicza podczas realizacji "Zimowego zmierzchu" (1956). Współpracował także ze Stanisławem Różewiczem.

Nie żyje Stanisław Jędryka

Jego debiutanckim filmem pełnometrażowym był pokazywany w Cannes "Dom bez okien” (1962), w którym wystąpili m.in. Wiesław Gołas, Danuta Szaflarska, Elżbieta Czyżewska, Tadeusz Fijewski i Hanka Bielicka. Stanisław Jędryka jest jednak najbardziej znany jako autor filmów dla dzieci i młodzieży. Pierwszym obrazem przeznaczonym dla młodszych była "Wyspa złoczyńców" z 1965, która była ekranizacją sensacyjno-przygodowej powieści Zbigniewa Nienackiego.

Kolejne produkcje Stanisława Jędryki cieszyły się sporą popularnością - po sukcesie serialu telewizyjnego "Do przerwy 0:1" powstał film kinowy "Paragon gola". Wśród innych klasyków kina dla młodzieży znalazły się stworzone przez duet Jędryka-Bahdaj filmy i seriale "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami" i "Stawiam na Tolka Banana". Kolejne lubiane przez widzów seriale to "Szaleństwo Majki Skowron" na podstawie powieści Andrzeja Minkowskiego, czy ekranizacja "Końca wakacji" Janusza Domagalika z 1974 roku.

Za swoje zasługi w 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. 

O śmierci reżysera poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej na swojej stronie internetowej i Twitterze:

Stanisław Jędryka zmarł 22 kwietnia 2019 roku. Przyczyna śmierci reżysera nie jest znana. Miał 85 lat.

Tagi: News