Pogoda
24.01.2018 10:17

Nie żyje Ursula K. Le Guin, pisarka science fiction i fantasy, autorka m.in. cyklu „Ziemiomorze”. Miała 88 lat

Znana i ceniona pisarka fantasy i science fiction Ursula K. Le Guin zmarła w wieku 88 lat. O śmierci autorki poinformowała rodzina. 

Nie żyje Ursula K. Le Guin, pisarka science fiction i fantasy, autorka m.in. cyklu „Ziemiomorze”. Miała 88 lat
foto: The Oregonian/East News

W poniedziałek 22 stycznia 2018 roku odeszła Ursula K. Le Guin. Najbardziej znana była z cyklu książek fantasy „Ziemiomorze”, ale pisała również powieści science fiction, poezję oraz eseje. Odeszła w wieku 88 lat. Przyczyny jej śmierci nie zostały podane. Syn pisarki powiedział w rozmowie z The New York Times, że Le Guin od kilku miesięcy zmagała się ze słabym stanem zdrowia. Informacja o śmierci pojawiła się na Twitterze pisarki. Opublikowała ją rodzina.

Ursula K. Le Guin - kim była?

Urodziła się w roku 1929 w kalifornijskim mieście Berkeley. Od dziecka pociągała ją literatura. Pierwsze opowiadanie science fiction napisała jako 11-latka. Była również związana z branżą filmową i muzyczną. Pracowała nad kinową adaptacją jednej ze swoich książek „The Lathe of Heaven”.

Pomagała też awangardowemu kompozytorowi Davidowi Bedfordowi w pracy nad librettem do space opery Rigel 9”. W roku 1958 przeprowadziła się do Portland, gdzie mieszkała do końca życia. Co ciekawe Le Guin miała polskie korzenie. Jej pradziadkiem był Ludwik Stanisław Kraków, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych po powstaniu styczniowym. Pisarka oprócz pogrążonych w żalu fanów, pozostawiła trójkę dzieci i czwórkę wnucząt.

Ursula K. Le Guin - najważniejsze książki

Popularność Le Guin wśród czytelników rozpoczęła się w roku 1969 za sprawą publikacji powieści „Lewa ręka ciemności”. Jednak prawdziwą popularność na całym świecie przyniosła jej seria „Ziemiomorze”. Innymi seriami science fiction Le Guin były „Ekumena” i „Kotolotki”. Pisarka niemarkotnienie została doceniona przez krytyków fantasy i science fiction. W swojej karierze otrzymała między innymi nagrody Hugo i Nebula.

W swojej twórczości często sięgała do osiągnięć takich nauk społecznych jak socjologia i antropologia kulturowa. Używając metafory pozaziemskich cywilizacji, opisywała zjawiska występujące w naszym społeczeństwie. Pisarka była związana z ruchami feministycznymi i ekologicznymi, co widać w jej pracach. „Lewa ręka ciemności” porusza na przykład problem tożsamości seksualnej, a bohaterka „Ziemiomorza” o imieniu Tehanu, skupia się na pomocy zwierzętom i pielęgnowaniu ogrodów. 

Informacja o śmierci pisarki wstrząsnęła jej fanami. Czy śmierć pisarki spowoduje, że Hollywood zacznie patrzeć na twórczość Le Guin, jak na potencjalne kinowe hity? Przekonamy się za jakiś czas. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Ursula K. Le Guin Ziemiomorze