Pogoda
10.07.2019 15:23

Nie żyje Valentina Cortese. Aktorka nominowana do Oscara miała 96 lat

Zmarła włoska gwiazda Valentina Cortese. Aktorka miała 96 lat. Była nominowana do Oscara za rolę w filmie "Noc amerykańska".

Valentina Cortese
foto: Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

Kolejna strata dla światowego kina. 10 lipca 2019 roku w Mediolanie odeszła Valentina Cortese, która rozpoczęła karierę aktorską w latach 40. XX wieku.

Nie żyje Valentina Cortese

Informację o śmierci podał włoski serwis Ansa. Nie podano przyczyny zgonu Cortese. Urodziła się pierwszego 1 stycznia 1923 roku w Mediolanie. Zadebiutowała rolą w filmie "Orizzonte dipinto" z 1941 roku. Międzynarodową sławę przyniosła jej rola we włoskiej wersji "Nędzinków" z 1948 roku. Pierwszą zagraniczną produkcją, w której zagrała Cortese, był brytyjski film "The Glass Mountain" z 1949 roku. Dzięki tej roli zainteresowali się nią amerykańscy filmowcy.

Wystąpiła w thrillerze wojennym "Malaya" u boku Spencera Tracy'ego i Jamesa Stewarta. Grała też z Richardem Contem w "Złodziejskim trakcie" oraz z Humphreyem Bogartem i Avą Gardner w filmie "Bosonoga contessa". Wystąpiła też w wielu produkcjach europejskich, między innymi "Przyjaciółkach" Michelangelo Antonioniego, "Przygodach barona Munchausena" Terry'ego Gilliama czy dramacie historycznym "Brat Słońce, siostra Księżyc" Franco Zeffirellego.

W 1975 roku została nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza rola drugoplanowa za postać Severine w "Nocy amerykańskiej". Za ten sam występ otrzymała nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Ostatnią statuetkę zresztą zdobyła. Jej ostatnią rolą była postać matki przełożonej z filmu "Rozterki serca" Zeffirellego z 1993 roku.

Marylin Monroe
Marylin Monroe
Przeczytaj także Wybrano aktorkę, która zagra Marilyn Monroe w filmowej biografii gwiazdy

Jej mężem był Richard Basehart - aktor z którym zagrała w filmie "The House On Telegraph Hill" z 1951 roku. Doczekali się syna - Jackiego Baseharta, który również został aktorem. Małżeństwo rozpadło się w 1960 roku. Cortese nigdy więcej nie wyszła za mąż. 

Zobacz też: Nie żyje gwiazda "Facetów w czerni". Rip Torn miał 88 lat

Tagi: News Oscary