Nie żyje Viriginia Leith. Aktorka grała w pierwszym filmie Stanleya Kubricka

13.11.2019 08:57
Nie żyje Viriginia Leith. Aktorka grała w pierwszym filmie Stanleya Kubricka Fot. kadr z filmu Mózg, który nie chciał umrzeć

W wieku 94 lat zmarła Viriginia Leith. Aktorka znana z filmu "Mózg, który nie mógł umrzeć" oraz debiucie reżyserskim Stanleya Kubricka.

Zmarła Viriginia Leith - aktorka i modelka, która zasłynęła rolą w filmach "Strach i pożądanie" oraz "Mózg, który nie mógł umrzeć". Odeszła w wieku 94 lat.

Nie żyje Viriginia Leith

Informację o śmierci aktorki podał Deadline. Jej zgon potwierdziła rzeczniczka prasowa rodziny Jane Chalmers. Leith umarła 4 listopada 2019 roku w Palm Springs. Przyczyną śmierci była przebyta niedawno choroba. Leith poznała Stanleya Kubricka, kiedy był jeszcze fotografem i autorem jej sesji do magazynu "Look". Kiedy zainteresował się karierą filmową, postanowił zaangażować modelkę do swojego debiutu reżyserskiego - filmu "Strach i pożądanie" z 1953 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=lTU4UIHw-x4

Dostała rolę półdzikiej wieśniaczki, którą porwał, a następnie zamordował żołnierz grany przez Paula Mazursky'ego. Wojenna produkcja została przyjęty dość chłodno i szybko zniknęła z kinowych ekranów. Sam Kubrick nie był zadowolony ze swojego dzieła i podobno zniszczył oryginalne negatywy taśmy filmowej. Nazwał "Strach i pożądanie" amatorskim ćwiczeniem filmowym.

W kolejnym roku Leith podpisała kontrakt z 20th Century Fox i wystąpiła w takich produkcjach jak "Krwawa sobota" (1955), "Toward the Unknown" (1956) czy "Pocałunek przed śmiercią" (1956) u boku gwiazd Hollywood - Roberta Wagnera, Jeffreya Huntera oraz Joanne Woodward. Jej najważniejszą rolą była główna rola w filmie science fiction "Mózg, który nie mógł umrzeć". Wcieliła się w obciętą głowę, która żyła pozbawiona ciała. Film opowiadał o eksperymentalnych technikach transplantacji, których protagonista używał, by utrzymać przy życiu swoją ukochaną.

Przeczytaj także

Aktorka występowała też w wielu serialach telewizyjnych, między innymi "Baretta", "Starsky i Hutch", "Barnaby Jones", "Police Woman" czy "The White Shadow". Po raz ostatni wystąpiła w roku 1983 w horrorze "Odsłony".

Zobacz też: DeathList: Na czyją śmierć czekają internauci?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.