Pogoda
13.11.2019 08:57

Nie żyje Viriginia Leith. Aktorka grała w pierwszym filmie Stanleya Kubricka

W wieku 94 lat zmarła Viriginia Leith. Aktorka znana z filmu "Mózg, który nie mógł umrzeć" oraz debiucie reżyserskim Stanleya Kubricka.

Mózg, który nie chciał umrzeć
foto: kadr z filmu Mózg, który nie chciał umrzeć

Zmarła Viriginia Leith - aktorka i modelka, która zasłynęła rolą w filmach "Strach i pożądanie" oraz "Mózg, który nie mógł umrzeć". Odeszła w wieku 94 lat.

Nie żyje Viriginia Leith

Informację o śmierci aktorki podał Deadline. Jej zgon potwierdziła rzeczniczka prasowa rodziny Jane Chalmers. Leith umarła 4 listopada 2019 roku w Palm Springs. Przyczyną śmierci była przebyta niedawno choroba. Leith poznała Stanleya Kubricka, kiedy był jeszcze fotografem i autorem jej sesji do magazynu "Look". Kiedy zainteresował się karierą filmową, postanowił zaangażować modelkę do swojego debiutu reżyserskiego - filmu "Strach i pożądanie" z 1953 roku.

""

Dostała rolę półdzikiej wieśniaczki, którą porwał, a następnie zamordował żołnierz grany przez Paula Mazursky'ego. Wojenna produkcja została przyjęty dość chłodno i szybko zniknęła z kinowych ekranów. Sam Kubrick nie był zadowolony ze swojego dzieła i podobno zniszczył oryginalne negatywy taśmy filmowej. Nazwał "Strach i pożądanie" amatorskim ćwiczeniem filmowym.

W kolejnym roku Leith podpisała kontrakt z 20th Century Fox i wystąpiła w takich produkcjach jak "Krwawa sobota" (1955), "Toward the Unknown" (1956) czy "Pocałunek przed śmiercią" (1956) u boku gwiazd Hollywood - Roberta Wagnera, Jeffreya Huntera oraz Joanne Woodward. Jej najważniejszą rolą była główna rola w filmie science fiction "Mózg, który nie mógł umrzeć". Wcieliła się w obciętą głowę, która żyła pozbawiona ciała. Film opowiadał o eksperymentalnych technikach transplantacji, których protagonista używał, by utrzymać przy życiu swoją ukochaną.

Marie Laforet
Marie Laforet
Przeczytaj także Nie żyje Marie Laforet. Słynna francuska piosenkarka i aktorka miała 80 lat

Aktorka występowała też w wielu serialach telewizyjnych, między innymi "Baretta", "Starsky i Hutch", "Barnaby Jones", "Police Woman" czy "The White Shadow". Po raz ostatni wystąpiła w roku 1983 w horrorze "Odsłony".

Zobacz też: DeathList: Na czyją śmierć czekają internauci?

Tagi: News Hollywood Stanley Kubrick