Nie żyje Wielki Ptak z "Ulicy Sezamkowej". Caroll Spinney miał 85 lat

09.12.2019 10:18
Wielki Ptak|undefined Fot. FR33460 AP/Associated Press/East News

W wieku 85 lat zmarł Caroll Spinney - oryginalny odtwórca Wielkiego Ptaka i Oscara Zrzędy z programu dla dzieci pod tytułem "Ulica Sezamkowa".

W niedzielę 8 grudnia 2019 roku tuż przed swoimi 86. urodzinami odszedł Caroll Spinney - człowiek, który przez prawie 50 lat wcielał się w jedną z kultowych postaci najsłynniejszego programu dla dzieci na świecie -  Wielkiego Ptaka z "Ulicy Sezamkowej". Zmarł w Woodstock w stanie Connecticut po latach życia z dystonią.

Nie żyje Caroll Spinney - odtwórca Wielkiego Ptaka

Na oficjalnej stronie internetowej Sesame Workshop pojawiła się informacja o śmierci Spinneya. Lalkarz urodził się w Waltham w stanie Massachusetts 26 grudnia 1933 roku. Od dziecka marzył, by pracować z kukiełkami. Samodzielnie szkolił się w tym kierunku, jednak po osiągnięciu pełnoletności trafił do US Air Force. W tym okresie pracował dla wydawnictwa Harvey Comics jako rysownik i scenarzysta serii o wojsku. Był też animatorem kreskówki "Crazy Crayon".

Przeczytaj także

W połowie lat 50. podjął pracę w wymarzonym zawodzie w programie "The Judy and Goggle", wcielając się w jednego z głównych bohaterów. Występował też w programie "Bozo's Big Top". W 1962 roku poznał Jima Hensona, z którym 7 lat później rozpoczął wieloletnią współpracę przy pierwszym sezonie "Ulicy Sezamkowej". Początkowo chciał zrezygnować z programu z powodu niskich zarobków, ale został przekonany do zostania przez innego lalkarza - Kermita Love'a. Wcielił się w dwie bardzo znane postacie - Wielkiego Ptaka i śmietnikowego potwora imieniem Oscar.

Przeczytaj także

W ciągu wielu lat występował też jako inni bohaterowie "Ulicy Sezamkowej", między innymi przyjaciel Oscara i babcia Wielkiego Ptaka. Spinney przeszedł na emeryturę 17 października 2018 roku. Jego ostatni występ pojawił się w 50. sezonie "Ulicy Sezamkowej" emitowanym w 2019 roku. Schedę po lalkarzu przejęli Matt Vogel i Eric Jacobson.

Przeczytaj także

Prywatnie Spinney zajmował się malarstwem. Miał dwie żony - Janice Spinney, z którą doczekał się potomstwa. Rozwiódł się z nią po 11 latach małżeństwa. Z Debrą Jean Gilroy pozostał w związku do końca życia.

Zobacz też: „Closer” Nine Inch Nails zagrane przez Muppety 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.