Nie żyje Wielki Ptak z "Ulicy Sezamkowej". Caroll Spinney miał 85 lat

09.12.2019 10:18
Nie żyje Wielki Ptak z "Ulicy Sezamkowej". Caroll Spinney miał 85 lat Fot. FR33460 AP/Associated Press/East News

W wieku 85 lat zmarł Caroll Spinney - oryginalny odtwórca Wielkiego Ptaka i Oscara Zrzędy z programu dla dzieci pod tytułem "Ulica Sezamkowa".

W niedzielę 8 grudnia 2019 roku tuż przed swoimi 86. urodzinami odszedł Caroll Spinney - człowiek, który przez prawie 50 lat wcielał się w jedną z kultowych postaci najsłynniejszego programu dla dzieci na świecie -  Wielkiego Ptaka z "Ulicy Sezamkowej". Zmarł w Woodstock w stanie Connecticut po latach życia z dystonią.

Nie żyje Caroll Spinney - odtwórca Wielkiego Ptaka

Na oficjalnej stronie internetowej Sesame Workshop pojawiła się informacja o śmierci Spinneya. Lalkarz urodził się w Waltham w stanie Massachusetts 26 grudnia 1933 roku. Od dziecka marzył, by pracować z kukiełkami. Samodzielnie szkolił się w tym kierunku, jednak po osiągnięciu pełnoletności trafił do US Air Force. W tym okresie pracował dla wydawnictwa Harvey Comics jako rysownik i scenarzysta serii o wojsku. Był też animatorem kreskówki "Crazy Crayon".

Przeczytaj także

W połowie lat 50. podjął pracę w wymarzonym zawodzie w programie "The Judy and Goggle", wcielając się w jednego z głównych bohaterów. Występował też w programie "Bozo's Big Top". W 1962 roku poznał Jima Hensona, z którym 7 lat później rozpoczął wieloletnią współpracę przy pierwszym sezonie "Ulicy Sezamkowej". Początkowo chciał zrezygnować z programu z powodu niskich zarobków, ale został przekonany do zostania przez innego lalkarza - Kermita Love'a. Wcielił się w dwie bardzo znane postacie - Wielkiego Ptaka i śmietnikowego potwora imieniem Oscar.

Przeczytaj także

W ciągu wielu lat występował też jako inni bohaterowie "Ulicy Sezamkowej", między innymi przyjaciel Oscara i babcia Wielkiego Ptaka. Spinney przeszedł na emeryturę 17 października 2018 roku. Jego ostatni występ pojawił się w 50. sezonie "Ulicy Sezamkowej" emitowanym w 2019 roku. Schedę po lalkarzu przejęli Matt Vogel i Eric Jacobson.

Przeczytaj także

Prywatnie Spinney zajmował się malarstwem. Miał dwie żony - Janice Spinney, z którą doczekał się potomstwa. Rozwiódł się z nią po 11 latach małżeństwa. Z Debrą Jean Gilroy pozostał w związku do końca życia.

Zobacz też: „Closer” Nine Inch Nails zagrane przez Muppety 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.