Nie żyje Xbox One. Microsoft po 8 latach zakończył produkcję popularnych konsol

14.01.2022 12:27
Nie żyje Xbox One. Microsoft po 8 latach zakończył produkcję popularnych konsol Fot. shutterstock.com

Oto oficjalny koniec Xbox One - Microsoft ogłosił oficjalnie, że przestaje produkować konsole po 8 latach od ich debiutu na rynku. Jak będziemy wspominać sprzęt?

Koniec Xbox One. Microsoft przestaje produkować konsole

Microsoft oficjalnie poinformował, że zaprzestał produkować konsole Xbox One - mowa o wszystkich wersjach tej konsoli (One, One S i One X). Co ciekawe, ta decyzja weszła w życie już ponad rok temu, jednak dopiero teraz marketing Microsoftu potwierdził informację w mediach.

Polecamy

Jak pewnie się domyślacie, produkcja Xboksów One została zaprzestana z powodu premiery Xboksów Series X i S. To pokazuje różnicę w podejściu do konsol wśród producentów - przykładowo PlayStation zwiększyło produkcję PS4 z powodu braku materiałów do PS5.

Jak czytamy w oświadczeniu szefowej marketingu Xbox, Cindy Walker dla portalu The Verge:

Aby skupić się na produkcji Xboksów Series X/S, postanowiliśmy zakończyć tworzenie Xboksów One pod koniec 2020 roku. 

Wcześniej wiedzieliśmy, że zaprzestano produkcji oryginalnych Xboksów One (w 2017 roku), a także One X i One S w wersji bez napędu (te zaprzestano tworzyć w połowie 2020 roku). Przez kolejne miesiące produkowano jedynie Xboksy One S, aż do grudnia 2020 roku.

Polecamy

Prawda jest jednak taka, że nikt raczej po Xboksami One nie będzie płakał - konsola przegrała wyścig z PlayStation 4 praktycznie od samego startu i musiała odbudowywać swój wizerunek na przestrzeni kolejnych lat. Poza tym Microsoft przez ostatnie kilka lat skupiał się na tworzeniu Series X/S oraz Xbox Game Pass, więc miał pełne ręce roboty.

Jak dowiedzieliśmy się w listopadzie 2021 roku, Microsoft sprzedał ponad 51 milionów egzemplarzy Xboksów One (mowa o wszystkich wersjach). Dla porównania - PlayStation 4 sprzedało się w liczbie ponad 106 milionów (to stan na styczeń 2020, realnie spokojnie ponad 110), a poprzednik One, czyli Xbox 360 osiągnął próg 86 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.