Pogoda
13.03.2019 13:21

Nie żyje Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat

Zmarła Zofia Czerwińska, aktorka znana z takich filmów i seriali jak "Miś", "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Popiół i diament". Miała 85 lat.

Zofia Czerwińska
foto: ANDRZEJ LANGE/East News

Odeszła kolejna ikona polskiego kina. Zofia Czerwińska występowała w wielu słynnych produkcjach kinowych i telewizyjnych. Zmarła 13 marca 2019 roku. O śmierci aktorki poinformował Mariusz Szczygieł za pośrednictwem swojego Instagrama.

Zofia Czerwińska - role aktorki

Urodziła się 19 marca 1933 roku. W 1957 roku ukończyła PWST w Krakowie i w tym samym roku zadebiutowała na deskach teatru. W ciągu swojej kariery występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie oraz w Teatrze Syrena w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie Andrzeja Wajdy "Pokolenie" z 1954 roku. Zagrała także w innej produkcji reżysera - "Popiele i diamencie".

Alternatywy 4
Alternatywy 4
Przeczytaj także Zmarła Zofia Czerwińska. Dzięki tym rolom ją zapamiętamy

Największą popularność przyniosły jej jednak występy w kultowych serialach i filmach komediowych, takich jak "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Rejs", "Poszukiwany, poszukiwana", "Miś", czy "Och, Karol". W ostatnich latach najbardziej kojarzona była jako Malinowska z serialu "Świat według Kiepskich". Jedną z ostatnich ról Czerwińskiej była postać Grażyny w filmie "Przystanek do nieba" z 2016 roku.

Na razie nie podano przyczyny śmierci Czerwińskiej.

>>Zobacz też: Zmarła aktorka Dorota Kwiatkowska. Grała w m.in. w "Na dobre i na złe"<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News