Pogoda
07.12.2016 08:07

Nie żyje aktor z „Gry o tron”. Miał 93 lata

Zmarł Peter Vaughan, który miał na koncie ponad 100 ról, jednak masowym widzom był przede wszystkim znany z serialu „Gra o tron”.

Nie żyje aktor z „Gry o tron”. Miał 93 lata
foto: kadr z serialu

Urodzony jako Peter Ohm w Shropshire w Wielkiej Brytanii w produkcji HBO wcielał się w postać maestera Aemona Targaryena, który od wielu lat przebywał wśród członków Nocnej Straży na Murze. Mogliśmy go oglądać przez pierwsze pięć sezonów. W 1997 roku był nominowany do nagrody BAFTA w kategorii Najlepszy aktor telewizyjny za serial „Our Friends in the North”.

Urodził się w 1923 roku. Karierę na małym ekranie rozpoczął w połowie lat 50. XX wieku, role z kolejnej dekady zaczęły ugruntowywać jego nazwisko w branży. Aktor nie stronił także od występów w teatrze. Informację o śmierci Petera Vaughana podała jego agentka, Sally Long-Innes:

"

Muszę potwierdzić tę smutną wiadomość, że Peter Vaughan odszedł około godziny 10.30 we wtorkowy poranek 6 grudnia 2016. Zmarł w spokoju otoczony rodziną. "

Oprócz roli maestera Aemona Targaryena aktor był znany z roli Harry'ego „Grouty'ego” Grouta w komedii BBC „Porridge” z 1979 roku. Występował też u boku Roberta Lindsaya w „Obywatelu Smithcie”, przypadła mu też w udziale ważna rola Toma Franklina w trwającym 20 odcinków „Chancer”. Oglądać go też można było w słynnym „Brazil” Terry'ego Gilliama, w „Nędznych psach” Sama Peckinpaha czy w „Okruchach dnia” Jamesa Ivory'ego.

W młodości Peter Vaughan służył też na frontach II wojny światowej. Walczył w Normandii i Belgii, później został wysłany na Daleki Wschód. Po powrocie na rodzime ziemie ożenił się w 1952 roku z Billie Whitelaw, z którą spędził 12 lat. Kolejną żoną aktora była Lilias Walker, która była z nim aż do śmierci.

Przypominamy niektóre role Petera Vaughana:

Łączymy się w bólu z bliskimi aktora.

Robert Skowronski
Tagi: News Gra o tron