Pogoda
07.07.2020 13:09

Nie żyje aktorka Marta Stebnicka. Jerzy Stuhr: Odeszła cząstka tej epoki

W wieku 95 lat odeszła Marta Stebnicka. Przez lata była aktorką krakowskiego Starego Teatru. Artystkę wzruszającymi słowami pożegnał Jerzy Stuhr.

Marta Stebnicka
foto: WACLAW KLAG/REPORTER

Marta Stebnicka to aktorka urodzona we Lwowie. Była również reżyserką teatralną, pieśniarką, oraz wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Przez lata była związana także z Kabaretem jama Michalika. Artystka zmarła 6 lipca 2020 roku w Warszawie.

Nie żyje aktorka Marta Stebnicka

Nie żyje Marta Stebnicka. Smutną informację o śmierci aktorki przekazał Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Artystka w marcu 2020 roku obchodziła swoje 95 urodziny.

Jak czytamy w słowach pożegnania:

"

Artystka niepowtarzalna w swych indywidualnych wyborach, błyskotliwie inteligentna, o wyrafinowanym poczuciu humoru, perfekcyjna warsztatowo, odważna i bezkompromisowa. Przeszła wszystkie stopnie teatralnego wtajemniczenia. Uroda, wdzięk, szlachetna elegancja, doskonałe panowanie nad formą, zaowocowało mnogością ról w repertuarze klasycznym, od dramatu po komedię i farsę – już w pierwszych latach aktorskiej kariery. "

Stebnicką pożegnał także Jerzy Stuhr, który w rozmowie z PAP stwierdził, że razem z aktorką odeszła cząstka epoki:

"

Wraz z profesor Martą Stebnicką odeszła cząstka tej epoki, która zawsze powinna nam imponować — kultury, klasy, inteligencji, taktu i szarmu osobistego. "

Aktor wspominał również urok Stebnickiej i jej umiejętność zjednywania sobie ludzi. Opowiadał jak zachwycała Krakowian w kabarecie Jama Michalika oraz na deskach Starego Teatru oraz jako pedagog w Szkole Teatralnej.

Maciej Stuhr filmy
Maciej Stuhr filmy
Przeczytaj także Najlepsze filmy z Maciejem Stuhrem - TOP 10. "Poranek kojota" i "Chłopaki nie płaczą"