Nie żyje animator "Spider-Mana". Pracował też nad wieloma animacjami Hanna-Barbera

21.12.2020 08:39
Spider-Man - Tobey Maguire - kadr z filmu Spider-Man 2 Fot. Everett CollectionEast News

Douglas Crane nie żyje. Był jednym z animatorów pierwszego serialu "Spider-Man". Na swoim koncie miał również wiele słynnych kreskówek studia Hanna-Barbera.

Wielka strata dla miłośników starych kreskówek. 17 grudnia 2020 roku odszedł Douglas Crane - jeden z animatorów, który stworzył serial animowany "Spider-Man" z 1967 roku. Miał 85 lat. Co było przyczyną śmierci?

Nie żyje Douglas Crane - twórca kreskówki "Spider-Man"

O zgonie Crane'a poinformował portal Variety. Jako pierwsza informację podała jednak z córek twórcy - Rose-Ellen, która napisała post na oficjalnym fanpage'u ojca na Facebooku.

Cześć wszystkim, tu córka Douga, Rose-Ellen. Piszę, aby podzielić się z wami pewnymi wieściami. Nasza rodzina ze złamanym sercem ogłasza, że tata zmarł dwa dni temu 17.12.2020. Zorganizujemy mały prywatny pogrzeb i kiedy sytuacja z COVID-19 się uspokoi, będziemy planować wydarzenie upamiętniające jego życie; miejmy nadzieję, że tego lata. Będziemy was informować. W międzyczasie złożę mu hołd, który możecie przeczytać w wolnym czasie. Zachęcamy do zamieszczania poniżej komentarzy z zabawnymi historiami o naszym tacie. Chcielibyśmy przeczytać o tym, jak wpłynął na wasze życie, jak sprawił, że się uśmiechaliście lub jak się czegoś od niego nauczyliście. Był człowiekiem wielu talentów, a jego praca była tylko jedną z nich. Bardzo za nim tęsknimy.

Crane zmarł w wyniku nowotworu. Nie podano żadnych szczegółowych informacji na temat jego choroby.

Polecamy

Urodził się w Bronxville w stanie Nowy Jork w 1935 roku. W 1956 rozpoczął swoją karierę animatora od pracy nad kreskówką "Terrytoons" w tym nad przygodami Mighty Mouse. Kilkanaście lat później zaczął animować kultowy serial wśród fanów Marvel Comics - "Spider-Mana" z 1967 roku. Był to telewizyjny debiut pajęczego bohatera Marvela składający się z trzech sezonów - łącznie 52 odcinków. Crane zaczął pracę nad serialem od sezonu drugiego, ale stworzył lwią część przygód herosa, bo aż 32 odcinki.

Polecamy

Crane był uznanym animatorem w branży. To właśnie dlatego kolega po fachu - Bill Hanna, poprosił go o pracę nad kreskówkami dla studia Hanna-Barbera. Animował między innymi takie seriale jak "Jetsonowie", "Flintstonowie" czy "Tom i Jerry". To jednak nie wszystkie tytuły, które współtworzył Crane. Był odpowiedzialny za animację takich seriali, jak "Beavis i Butt-head zaliczają Amerykę", "Godzilla", "Heavy Metal", "Smerfy", "He-Man i władcy wszechświata" czy "She-Ra: Księżniczka mocy". Za swoją pracę otrzymał między innymi nagrodę National Television Commercials i Clio Award.

Polecamy

Przez 65 lat animował kreskówki, ale nie była to jego jedyna praca. 15 lat pracował jako profesor klasycznej animacji na The School of Visual Arts w Nowym Jorku, a także uczył w Eastchester High School - liceum, które sam ukończył. Wielokrotnie Crane był zapraszany jako honorowy gość do placówek artystycznych na całym świecie, między innymi do Chin.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.