Pogoda
18.11.2019 12:17

Nie żyje czeski reżyser i scenarzysta Vojtěch Jasný. Był laureatem Nagród w Cannes

Legenda czeskiego kina zmarła w wieku 93 lat. Wiadomość o śmierci potwierdziła agencji prasowej CTK rodzina Jasnego. Filmowiec odszedł 15 listopada 2019 roku..

Vojtech Jasny
foto: Katerina Sulova/CTK/AP

Vojtěch Jasný urodził się w 1925 roku w Kelč we wschodnich Czechach. Reżyser i scenarzysta był jednym z najważniejszych przedstawiciel nowej fali w kinie czechosłowackim. Absolwent Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze rozpoczął karierę w latach 50. Kręcił głównie filmy krótkometrażowe i dokumentalne. Pierwszy jego znaczący sukces nadszedł w roku 1959. Wówczas jego "Tęsknota" walczyła o Złotą Palmę w Cannes i wygrała w kategorii Best Selection.

Nie żyje legendarny czeski reżyser

Za jego najsłynniejszy film uznawany jest "Gry przychodzi kot" z 1963 roku. Produkcja również była nominowana w konkursie głównym w Cannes, gdzie zdobyła nagrodę specjalną jury.

Wśród innych znanych filmów Jasnego znajdziemy komedię "Fajki" z 1966 r. (ta przyniosła mu kolejną nominację do Złotej Palmy), a także "Wszyscy dobrzy rodacy" z 1969 r. Ten drugi doczekał się nagród za najlepszą reżyserię i Technical Grand Prize w Cannes. Produkcja opowiadała o brutalnych przemianach w jego ojczyźnie spowodowanych przez rząd komunistyczny, co oczywiście sprowadziło na reżysera krytykę cenzury i ówczesnego rządu czechosłowackiego. 

Premiera filmu "Wszyscy dobrzy rodacy" i wydarzenia z 1968 roku spowodowały, że Jasny zaczął być prześladowany i ostatecznie opuścił ojczyznę.