Nie żyje gwiazda "Bonda" i "Doktora Who". Zmarł jeden z pierwszych czarnoskórych aktorów z Wielkiej Brytanii

06.07.2020 09:33
Nie żyje gwiazda "Bonda" i "Doktora Who". Zmarł jeden z pierwszych czarnoskórych aktorów z Wielkiej Brytanii Fot. Rex Features/East News

W wieku 102 lat odszedł Earl Cameron - jeden z pierwszych w historii czarnoskórych aktorów z Wielkiej Brytanii. Zagrał w wielu słynnych filmach i serialach.

Kolejna wielka strata dla światowego kina. 3 lipca 2020 roku odszedł Earl Cameron, który był pionierem wśród czarnoskórych aktorów brytyjskich. Miał 102 lata.

Nie żyje Earl Cameron

O śmierci aktora poinformował portal Deadline. Zgon potwierdził agent Camerona, który zdradził, że gwiazdor odszedł w obecności żony i rodziny w swoim domu w Kenilworth w hrabstwie Warwickshire. Dzieci aktora wydały oficjalne oświadczenie, które trafiło do "The Guardian".

Nasza rodzina jest przytłoczona wyrazami miłości i szacunku, które otrzymaliśmy po śmierci naszego ojca. Jako artysta i aktor nie chciał przyjmować ról poniżających lub stereotypowych dla postaci o innym kolorze skóry niż biały. Był naprawdę człowiekiem, który przestrzegał swoich zasad moralnych i inspirował innych.

Cameron urodził się 8 sierpnia 1917 roku na Bermudach. Na Wyspy Brytyjskie przybył w 1939 roku. Dwa lata później zagrał swoją pierwszą rolę na scenie teatralnej na podstawie filmu z lat 20. "Chu Chin Chow".

W jednym z wywiadów Cameron wyznał, że kiedy przybył do Wielkiej Brytanii, nie miał żadnych kwalifikacji. Jednak nie to sprawiało, że bał się o swoją przyszłość. Był czarnoskóry, a w tamtym okresie osobom o ciemniejszym kolorze skóry trudno było znaleźć jakąkolwiek posadę. Dzięki pracy w teatrze 10 lat później rozpoczął swoją przygodę przed kamerą. W 1951 roku zadebiutował w filmie "Pool of London". Według znawców kina był to pierwszy brytyjski film, w którym ukazano związek między osobami o różnych kolorach skóry.

W kolejnych latach grał w takich produkcjach jak "Simba", "Guns at Batasi" czy "Safari". W 1965 roku wystąpił jako asystent Jamesa Bonda w filmie "Operacja Piorun". Cameron występował też w telewizji. Grał między innymi w serialu "The Dark Man" oraz w "Doktorze Who", wcielając się w pierwszego w historii kina czarnoskórego astronautę. Jedną z ostatnich poważnych ról była postać staruszka w filmie "Incepcja".

W 2009 roku za swoje zasługi na polu artystycznym Cameron został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. W 2016 roku wprowadzono go Britain Screen Nation Hall of Fame. Cameron stał się symbolem i inspiracją dla wielu czarnoskórych osób, które chciały pójść w jego ślady. To bardzo ważna postać w historii kinematografii, która zmieniła podejście przemysłu filmowego do ludzi o innym kolorze skóry niż biały.

Zobacz też: Nie żyje gwiazdor Hollywood. Nominowany do Oscara aktor miał 92 lata

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.