Nie żyje gwiazda horrorów "Duch" i "Powrót żywych trupów". James Karen miał 94 lata

Sergiusz Kurczuk
25.10.2018 07:24
Nie żyje gwiazda horrorów "Duch" i "Powrót żywych trupów". James Karen miał 94 lata Fot. kadr z filmu Duch

Odszedł James Karen, który w ciągu 94 lat życia zagrał w ponad 200 filmach. Największą sławę przyniosły mu jednak horrory "Duch" i obie części "Powrotu żywych trupów". 

Smutne wieści dla fanów kina grozy. Odszedł 94-letni aktor James Karen, dobrze znany wszystkim miłośnikom horrorów. Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci Karena. Informację jako pierwszy podał portal The Hollywood Reporter. Do zgonu doszło we wtorek 23 października 2018 roku. 

James Karen - kim był?

W ciągu swojej wieloletniej kariery Karen wystąpił w ponad 200 filmach. W swoim dorobku miał udział w takich tytułach, jak "Herkules w Nowym Jorku", "Wszyscy ludzie prezydenta", "Mullholand Drive" czy "Kongo", ale największą sałwę zyskał dzięki horrorom. Jego najsłynniejszymi rolami była kreacja Franka w filmie "Powrót żywych trupów", Eda w sequelu historii o zombie oraz pana Teague'a w słynnym "Duchu". To jednak nie wszystkie filmy grozy, w których wystąpił. Zagrał również w takich produkcjach jak "Frankenstein Meets the Space Monster", "Najeźdźcy z Marsa", "The Willies", "Nienarodzony", "Pirania" czy "Uczeń szatana". 

Urodził się 28 listopada 1923 roku w amerykańskim Wilkes-Barre jako James Karnofsky. Był synem żydowskich emigrantów z Rosji. Aktorstwem zainteresował się jako młody chłopak. Zaczynał od teatru, a jego kariera nabrała tempa, gdy zaczął uczyć się fachu od Karla Maldena w oryginalnej wersji "Tramwaju zwanego pożądaniem" na Brodwayu. Dzięki temu rozpoczął pracę w produkcjach telewizyjnych i filmowych. Jego ostatnią rolą był udział w horrorze "Cynthia" z 2018 roku jako Frank Teague, co było nawiązaniem do jego najsłynniejszych ról.

Traf chciał, że Karen ropoczął filmową karierę kinem grozy i w tym samym gatunku ją zakończył. Wybierając filmy na tegoroczne Halloween, możecie sięgnąć po klasykę z Jamesem Karenem w obsadzie i w ten sposób złożyć aktorowi hołd za lata pracy. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.