Nie żyje gwiazda oryginalnego "Star Treka". Nichelle Nichols miała 89 lat

01.08.2022 10:08
Nie żyje gwiazda oryginalnego "Star Treka". Nichelle Nichols miała 89 lat Fot. PARAMOUNT TELEVISION / Ronald Gr/East News

W wieku 89 lat zmarła Nichelle Nichols, aktorka, wokalistka i tancerka, najbardziej znana z roli Uhury w "Star Treku". 

Nichelle Nichols - nie żyje gwiazda oryginalnego Star Treka

Nichelle Nichols była amerykańską aktorką filmową i telewizyjną, wokalistką, tancerką oraz producentką. Stała się postacią kultową wśród fanów "Star Treka", gdzie wcielała się w Uhurę. Była jedną z pierwszych afroamerykańskich aktorek telewizyjnych, które zagrały pierwszoplanowe role w serialu. Odeszła w wieku 89 lat.

Polecamy

Jak podaje Deadline, śmierć Nichols potwierdził Gilbert Bell - jej menadżer i wieloletni partner biznesowy. Aktorka zmarła z powodu niewydolności serca w Silver City w stanie Nowy Meksyk. Od kilku lat zmagała się z problemami zdrowotnymi. W 2015 roku miała udar, a trzy lata później zdiagnozowano u niej demencję, z powodu której zaczęła wycofywać się z życia publicznego.

Pierwszym serialem z udziałem Nichols był "The Lieutenant" z 1964 roku. W 1966 roku dostała natomiast rolę, która okazała się kluczowa dla jej całego późniejszego życia. Mowa o postaci porucznik Nyoty Uhury z oryginalnej wersji "Star Treka".

Rola w "Star Treku" była nie tylko ważna z punktu widzenia kariery artystki, ale też miała znaczenie społeczne - tak jak wspomnieliśmy, Nichols była bowiem pierwszą czarnoskórą aktorką w historii amerykańskiej telewizji, która wystąpiła w tak głośnej produkcji. Po jakimś czasie chciała odejść z obsady "Star Treka", ale powstrzymał ją przed tym... Martin Luther King.

Polecamy

Ten wyjaśnił jej bowiem ogromne znaczenie popkulturowe Uhury dla czarnoskórych mieszkańców USA, a zwłaszcza kobiet i nastolatek. W jej wątku pojawił się ważny moment dla walki z rasizmem - jeden z pierwszych telewizyjnych pocałunków osób o różnych kolorach skóry (Uhura całuje się z Kapitanem Kirkiem granym przez Williama Shatnera). W trakcie swojej kariery została też zatrudniona przez NASA jako rzeczniczka prasowa i twarz agencji zachęcająca dziewczynki, by zostawały astronautkami.

Oczywiście w trakcie swojej kariery zagrała wiele innych ról - łącznie pojawiła się w prawie 70 serialach i filmach, zajmując się również produkcją programów telewizyjnych. Nichols zmarła 30 lipca 2022 roku. Miała 89 lat.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.