Nie żyje muzyk grający na banjo w słynnej scenie z filmu "Uwolnienie"

24.03.2020 09:19
Nie żyje muzyk grający na banjo w słynnej scenie z filmu "Uwolnienie" Fot. materiały prasowe/Warner Bros.

W wieku 80 lat odszedł Eric Weissberg - muzyk, który zaaranżował i wykonał bluegrassowy utwór "Dueling Banjos" w niezapomnianej  scenie z film "Uwolnienie".

Odszedł człowiek odpowiedzialny za jeden z najsłynniejszych muzycznych pojedynków w historii Hollywood. 22 marca 2020 roku w domu opieki nieopodal Detroit zmarł Eric Weissberg. Miał 80 lat. Przyczyną śmierci były komplikacje spowodowane chorobą Alzheimera.

Nie żyje Eric Weissberg

Muzyk zasłynął aranżacją i wykonaniem utworu "Dueling Banjos", który pojawia się w thrillerze z 1972 roku "Uwolnienie" w reżyserii Johna Boormana. Został za to nagrodzony Grammy. Informację o śmierci muzyka potwierdził jego syn na łamach "Rolling Stone".

Weissberg urodził się 16 sierpnia 1939 roku w Nowym Jorku. Od małego interesował się muzyką, i mimo miejskiego pochodzenia, jego serce podbił bluegrass. Wszystko dzięki obecności na koncercie Pete'a Seegera. Z tego powodu Weissberg latach 50. rozpoczął naukę w Juilliard School of Music. Chociaż najbardziej znany jest z gry na banjo, był multiinstrumentalistą. Potrafił grać na gitarze, mandolinie, skrzypcach, elektrycznej gitarze stalowej i kontrabasie.

Często współpracował z takimi muzykami jak Tom Paxton, Judy Collins, Bob Dylan, Billy Joel, Jim Croce, John Denver czy zespół Talking Heads. Jednak najbardziej znany stał się dzięki przygodzie z kinem. W 1972 roku przedstawiciele Warner Bros. poprosili Weissberga, żeby zaaranżował i zagrał utwór "Fuedin’ Banjos" Arthura Smitha. Kawałek pojawił się w słynnej scenie z filmu "Uwolnienie".

We fragmencie thrillera z Burtem Reynoldsem, Jonem Voightem, Nedem Beattym i Ronnym Coxem widzimy pojedynek na banjo i gitarę. Postać grana przez Coxa stroi swój instrument, kiedy nagle słyszy, że ktoś odpowiada na dźwięki za pomocą banjo. Okazuje się, że to wiejski chłopak, w którego wcielił się Billy Redden. Powolna wymiana akordów przemienia się w prawdziwą walkę na muzykę, którą wygrywa uzdolniony dzieciak.

Scena była realizowana za pomocą filmowego fortelu. Weissberg siedział schowany za Reddenem i grał na banjo. Pomagała w tym specjalnie uszyta koszula, w którą muzyk włożył swoje ręce. Redden więc tylko udawał, że wykonuje "Dueling Banjos", a rzeczywistości instrumentem posługiwał się Weissberg. Utwór z filmu stał się wielkim hitem. Na początku 1973 roku przez cztery tygodnie znajdował się na drugiej pozycji listy Billboard Hot 100. Weissberg za "Dueling Banjos" otrzymał za Emmy w kategorii Najlepsze wykonanie utworu country i nominację do Złotego Globu za Najlepszy utwór oryginalny. Smith pozwał Warner Bros. za wykonanie coveru jego utworu bez pozwolenia. Wygrał sprawę, dostał odszkodowanie i został wymieniony w napisach filmowych jako autor kompozycji.

Na fali popularności kawałka z "Uwolnienia" Weissberg i Steve Mandell - współautor aranżacji, nagrali album "Dueling Banjos" i przez trzy tygodnie marca 1973 roku utrzymali się na szczycie listy Billboard 200. Muzyk utworzył też zespół o nazwie Deliverance (nawiązującą do oryginalnego tytułu filmu) i wydał płytę "Rural Free Delivery", która jednak nie cieszyła się popularnością.

W 1974 roku Weissberg zagrał u Boba Dylana jako muzyk sesyjny na albumie "Blood on the Tracks". W kolejnych latach grywał wraz z innymi artystami i pojawiał się jako gość na licznych festiwalach folkowych. Jeden z ostatnich występów artysty miał miejsce w 2009 roku z okazji 200. rocznicy urodzin Abrahama Lincolna.

Zobacz też: Nie żyje legendarny wokalista country Kenny Rogers

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.