Pogoda
24.03.2020 09:19

Nie żyje muzyk grający na banjo w słynnej scenie z filmu "Uwolnienie"

W wieku 80 lat odszedł Eric Weissberg - muzyk, który zaaranżował i wykonał bluegrassowy utwór "Dueling Banjos" w niezapomnianej  scenie z film "Uwolnienie".

Uwolnienie
foto: materiały prasowe/Warner Bros.

Odszedł człowiek odpowiedzialny za jeden z najsłynniejszych muzycznych pojedynków w historii Hollywood. 22 marca 2020 roku w domu opieki nieopodal Detroit zmarł Eric Weissberg. Miał 80 lat. Przyczyną śmierci były komplikacje spowodowane chorobą Alzheimera.

Nie żyje Eric Weissberg

Muzyk zasłynął aranżacją i wykonaniem utworu "Dueling Banjos", który pojawia się w thrillerze z 1972 roku "Uwolnienie" w reżyserii Johna Boormana. Został za to nagrodzony Grammy. Informację o śmierci muzyka potwierdził jego syn na łamach "Rolling Stone".

Weissberg urodził się 16 sierpnia 1939 roku w Nowym Jorku. Od małego interesował się muzyką, i mimo miejskiego pochodzenia, jego serce podbił bluegrass. Wszystko dzięki obecności na koncercie Pete'a Seegera. Z tego powodu Weissberg latach 50. rozpoczął naukę w Juilliard School of Music. Chociaż najbardziej znany jest z gry na banjo, był multiinstrumentalistą. Potrafił grać na gitarze, mandolinie, skrzypcach, elektrycznej gitarze stalowej i kontrabasie.

Często współpracował z takimi muzykami jak Tom Paxton, Judy Collins, Bob Dylan, Billy Joel, Jim Croce, John Denver czy zespół Talking Heads. Jednak najbardziej znany stał się dzięki przygodzie z kinem. W 1972 roku przedstawiciele Warner Bros. poprosili Weissberga, żeby zaaranżował i zagrał utwór "Fuedin’ Banjos" Arthura Smitha. Kawałek pojawił się w słynnej scenie z filmu "Uwolnienie".

We fragmencie thrillera z Burtem Reynoldsem, Jonem Voightem, Nedem Beattym i Ronnym Coxem widzimy pojedynek na banjo i gitarę. Postać grana przez Coxa stroi swój instrument, kiedy nagle słyszy, że ktoś odpowiada na dźwięki za pomocą banjo. Okazuje się, że to wiejski chłopak, w którego wcielił się Billy Redden. Powolna wymiana akordów przemienia się w prawdziwą walkę na muzykę, którą wygrywa uzdolniony dzieciak.

Scena była realizowana za pomocą filmowego fortelu. Weissberg siedział schowany za Reddenem i grał na banjo. Pomagała w tym specjalnie uszyta koszula, w którą muzyk włożył swoje ręce. Redden więc tylko udawał, że wykonuje "Dueling Banjos", a rzeczywistości instrumentem posługiwał się Weissberg. Utwór z filmu stał się wielkim hitem. Na początku 1973 roku przez cztery tygodnie znajdował się na drugiej pozycji listy Billboard Hot 100. Weissberg za "Dueling Banjos" otrzymał za Emmy w kategorii Najlepsze wykonanie utworu country i nominację do Złotego Globu za Najlepszy utwór oryginalny. Smith pozwał Warner Bros. za wykonanie coveru jego utworu bez pozwolenia. Wygrał sprawę, dostał odszkodowanie i został wymieniony w napisach filmowych jako autor kompozycji.

Na fali popularności kawałka z "Uwolnienia" Weissberg i Steve Mandell - współautor aranżacji, nagrali album "Dueling Banjos" i przez trzy tygodnie marca 1973 roku utrzymali się na szczycie listy Billboard 200. Muzyk utworzył też zespół o nazwie Deliverance (nawiązującą do oryginalnego tytułu filmu) i wydał płytę "Rural Free Delivery", która jednak nie cieszyła się popularnością.

W 1974 roku Weissberg zagrał u Boba Dylana jako muzyk sesyjny na albumie "Blood on the Tracks". W kolejnych latach grywał wraz z innymi artystami i pojawiał się jako gość na licznych festiwalach folkowych. Jeden z ostatnich występów artysty miał miejsce w 2009 roku z okazji 200. rocznicy urodzin Abrahama Lincolna.

Zobacz też: Nie żyje legendarny wokalista country Kenny Rogers

Tagi: Newsy Hollywood thriller