Pogoda
26.11.2018 10:32

Nie żyje reżyser filmów "Wiedźmy", "Nie oglądaj się teraz" i "Człowiek, który spadł na ziemię". Nicolas Roeg miał 90 lat

W wieku 90 lat zmarł Nicolas Roeg reżyser takich filmów jak "Wiedźmy", "Nie oglądaj się teraz" czy "Człowiek, który spadł na ziemię". Brytyjski filmowiec zmarł 23 listopada 2018 roku.

Nie żyje reżyser filmów "Wiedźmy", "Nie oglądaj się teraz" i "Człowiek, który spadł na ziemię". Nicolas Roeg miał 90 lat
foto: EMI / Album/EAST NEWS

Odszedł kolejny filmowiec, który zasłynął w świecie kina swoimi niezapomnianymi dziełami. Jak podaje serwis Bloddy Disgusting, 23 listopada 2018 roku, kilka miesięcy po swoich 90. urodzinach odszedł Nicolas Roeg - brytyjski operator filmowy i reżyser. Urodził się 15 sierpnia 1928 roku w Londynie. Pracę w branży filmowej rozpoczął jako nastolatek, początkowo pomagając na planach. Postanowił zostać operatorem filmowym i po ukończeniu studiów pracował przy produkcji takich filmów jak "Największa przygoda Tarzana" czy "The Trials of Oscar Wilde". Rozkwit operatorskiej kariery Roega przypadł na lata 60., kiedy nakręcił takie produkcje jak "Lawrence z Arabii" czy "Fahrenheit 451".

Z czasem odkrył jednak, że o wiele lepiej realizowałby się jako reżyser filmowy. Jego debiutem reżyserskim był film "Przedstawienie" z 1970 roku. Do największych dzieł Roega należą jednak dreszczowiec "Nie oglądaj się teraz" z Julie Christie i Donaldem Sutherlandem w rolach głównych, dramat science fiction "Człowiek, który spadł na ziemię", w którym w tytułową postać wcielił się David Bowie oraz familijny film fantasy "Wiedźmy". Ostatnią produkcją wyreżyserowaną przez Roega był dramat fantastyczny pod tytułem "Purchawka" z 2007 roku.

Nicolas Roeg nie żyje - filmowcy składają hołd zmarłemu reżyserowi

Roega pożegnał między innymi scenarzysta Edgar Wright, który napisał na Twitterze kilka słów.

"

Żegnam niezwykły filmowy talent - reżysera Nicolasa Roega. Jego filmy hipnotyzowały mnie od lat i wciąż potrafią zaintrygować. Oprócz klasyki takiej jak "Przedstawienie" i "Walkabout" mogę oglądać "Nie oglądaj się teraz" w zapętleniu i nigdy nie znudzą mi się zawiłości tych filmów. Mistrz sztuki. "

Na śmierć filmowca zareagował również reżyser Duncan Jones.

"

Właśnie usłyszałem, że kolejny wielki mistrz opowiadania historii, niezastąpiony Nicolas Roeg dziś nas opuścił. Zostawił nam niesamowity zbiór swoich dzieł. Przesyłam całą swoją miłość jego rodzinie. Dziękuję, za dokonanie tak wielu dzielnych wyborów i za danie temu dziwnemu chłopcu w piżamie miłości do sztuki filmowej. "

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zgonu Roega.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: David Bowie News Horror