Nie żyje scenarzysta "Apollo 13". Al Reinert miał 71 lat

Sergiusz Kurczuk
07.01.2019 09:25
Apollo 13|undefined Fot. kadr z filmu Apollo 13

Z końcem roku 2018 zmarł Al Reinert. Filmowiec zasłynął dzięki scenariuszowi do filmu Rona Howarda "Apollo 13", za który był nominowany do Oscara.Przegrał walkę z rakiem.

Okazuje się, że rok 2018 zebrał większe żniwo wśród filmowców, niż się wszystkim wydawało. Wszystka dlatego, że informacja o śmierci Ala Reinerta - scenarzysty filmu "Apollo 13", pojawiała się tydzień po jego zgonie. Podał ją serwis Houston Chronicle. Filmowiec od jakiegoś czasu zmagał się z nowotworem płuc. Odszedł w wieku 71 lat. 

Al Reinert - scenarzysta "Apollo 13" nie żyje

Według doniesień, Reinert zmarł w Sylwestra 2018 roku w swoim domu w teksańskim mieście Wimberley. Reinert był scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym. Urodził się w 1947 roku w Tokio. Karierę w branży filmowej rozpoczął w 1989 roku i był aktywny jako filmowiec do dnia swojej śmierci. Zadebiutował filmem dokumentalnym o programie Apollo pod tytułem "For All Mankind", za który zdobył 2 nagrody (Główna Nagroda Jury i Nagroda Publiczności) na festiwalu Sundance. Dokument został też nominowany do Oscara. To właśnie z tego powodu Ron Howard zaproponował mu pracę nad filmem "Apollo 13". Scenariusz do produkcji z 1995 roku z Tomem Hanksem, Billem Paxtonem i Kevinem Baconem w rolach głównych, przyniosła Reinertowi drugą nominację do Oscara, tym razem w kategorii Najlepszy scenariusz.

Był również scenarzystą miniserialu "Z Ziemi na Księżyc" z 1998 roku. W 2001 roku pracował natomiast przy filmie inspirowanym serią japońskich gier wideo "Final Fantasy". Według Houston Chronicle Reinert dostał niedawno list od reżysera "Pierwszego człowieka" Damiena Chazelle. Filmowiec wyznał, że cała jego ekipa przed zdjęciami do biografii Neila Armstronga musiała obejrzeć "For All Mankind", by się zainspirować. Ostatnimi filmami Reinerta były dokumenty "An Unreal Dream: The Michael Morton Story" (2013) i "Audubon" (2017) oraz thriller "Light from the Darkroom" (2014).

Filmowiec z powodu śmierci nie dokończył pracy nad filmem dokumentalnym "Above It All" opowiadającym o międzynarodowej stacji kosmicznej.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.