Pogoda
27.09.2018 10:18

Nie żyje słynny rysownik przygód Batmana. Norm Breyfogle zmarł w wieku 58 lat

Odszedł komiksowy artysta, który zasłynął pracą dla DC Comics przy historiach o Batmanie. Norm Breyfogle zmarł w wieku 58 lat.

Nie żyje słynny rysownik przygód Batmana. Norm Breyfogle zmarł w wieku 58 lat
foto: Detective Comics vol. 1 #587

Kolejna strata w świecie komiksowych twórców. 26 września 2018 roku w mieście Houghton odszedł Norm Breyfogle. Rysownik miał 58 lat. O jego śmierci poinformowało wiele portali, między innymi CBR.com. Breyfogle od wielu lat zmagał się z problemami ze zdrowiem. W 2014 roku doznał rozległego udaru, który uniemożliwił mu dalszą pracę przy komiksach. W kolejnych latach próbował odzyskać dawną formę. Nie podano przyczyny śmierci rysownika.

Norm Breyfogle - rysownik „Batmana” nie żyje

Breyfogle jest dobrze znany wszystkim fanom Mrocznego Rycerza. W branży pojawił się w latach 80., jednak jego największa popularność przypadła na przełom dwóch ostatnich dekad XX wieku. W 1987 roku rozpoczął pracę w DC Comics nad komiksami „Detective Comics”, „Batman” i „Shadow of the Bat” oraz wielu one-shotów o tym bohaterze. Tworzył je do roku 1993. Komiksy rysowane przez Breyfogle'a trafiły również do Polski nakładem wydawnictwa TM Semic, więc ten artysta cieszy się uznaniem również w naszym kraju. 

Batman vol. 1 #457

To właśnie Breyfogle jest odpowiedzialny za wygląd nowego wówczas Robina - Tima Drake'a. Był też współtwórcą takich czarnych charakterów jak Anarky, Ventriloquist i Scarface. W połowie lat 90. rysownik przeszedł do Malibu Comics, gdzie pomógł tworzyć całkiem nowe uniwersum. Jego najsłynniejszym dziełem, stworzonym do spółki z Bobem Jacobem, Gerardem Jonesem, Lenem Strazewskim, była postać Prime'a -13-letniego superbohatera. Był też autorem serii „Metaphysique”. W 2010 roku objął pracę nad przygodami dorosłego Archiego Andrewsa w komiksie „Life With Archie”. W tym samym roku odwiedził Polskę jako gość specjalny na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Batman DC Comics Komiks