Nie żyje twórca SpongeBoba Kanciastoportego. Stephen Hillenburg miał 57 lat

Sergiusz Kurczuk
28.11.2018 09:12
Nie żyje twórca SpongeBoba Kanciastoportego. Stephen Hillenburg miał 57 lat Fot. kadr z serialu SpongeBob Kraciastoporty

Zmarł twórca jednej z najpopularniejszych kreskówkowych postaci ostatnich 20 lat. W wieku 57 lat odszedł Stephen Hillenburg - twórca SpongeBoba Kanciastoportego.

Serial animowany "SpongeBob Kraciastoporty" powstał w roku 1999 i od tego czasu bawił kolejne pokolenia widzów kanału Nickelodeon. Absurdalne podwodne przygody gąbki i jej przyjaciół powołał do życia Stephen Hillenburg. Niestety twórca zmarł pod koniec listopada 2018 roku. Miał 57 lat.

"SpongeBob Kanciastoporty" - nie żyje Stephen Hillenburg

Hillenburg odszedł w poniedziałek 26 listopada 2018 roku. Od jakiegoś czasu zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Po raz pierwszy opowiedział o swojej chorobie w roku 2017, tuż po tym, jak otrzymał diagnozę. Nie poddawał się jednak i nadal pracował nad swoim dziełem życia, na tyle ile pozwalało mu na to zdrowie. Niestety przegrał walkę z chorobą, zostawiając żonę Karen i ich syna Claya.

O śmierci Hillenburga poinformował jako pierwszy serwis Variety, powołując się na oświadczenie przedstawicieli kanału Nickelodeon.

Jesteśmy ogromnie zasmuceni informacją, że Steve Hillenburg odszedł po walce ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Był naszym ukochanym przyjacielem i wiernym twórcą wszystkich w  Nickelodeon. Nasze serca w pełni oddajemy jego rodzinie. Steve nadał serialowi "SpongeBob Kraciastoporty" unikalne poczucie humoru i niewinność, która dawała radość pokoleniom dzieciaków na całym świecie. Jego całkowicie oryginalna postać i świat Bikini Town na długo zostanie symbolem optymizmu, przyjaźni i nieograniczonej mocy wyobraźni.

Stephen Hillenburg - kim był?

Hillenburg urodził się w Oklahomie 21 września 1961 roku. Od zawsze pasjonował się podwodnym światem i sztukami plastycznymi. Chociaż skończył studia z zakresu biologii morskiej i przez kilka lat wykładał tę dziedzinę, postanowił uczyć się rysować. Po ukończonych studiach plastycznych zaczął tworzyć pierwsze krótkie filmy animowane, takie jak "The Green Beret and Wormholes". Powołał również do życia edukacyjny komiks "The Intertidal Zone", za pomocą których, edukował swoich uczniów na temat basenów pływowych. To właśnie tam zadebiutował SpongeBob Kraciastoporty i inne zantopomorfizowane podwodne stworzenia, które z czasem stały się bohaterami serialu Nickelodeona.

Stephen Hillenburg i Scarlett Johansson Fot. foto: MARK MAINZ/Getty AFP/East News

Pracę w stacji zaczął jako reżyser i scenarzysta innego hitu - "Rocko i jego świat". Tworzył go od 1993 do 1996 roku. Po tym okresie zaczął pracować nad serialem o SpongeBobie, który z czasem stał się międzynarodowym sukcesem. Do tej pory ukazało się 12 sezonów kreskówki, które łącznie liczą prawie 250 odcinków. W międzyczasie powstały też dwa filmy pełnometrażowe. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.