Nie żyje twórca „kopiuj-wklej”. Ułatwił życie miliardom ludzi

20.02.2020 11:56
Larry Tesler|undefined Fot. Yahoo! Blog, CC BY 2.0

Larry Tesler, programista któremu zawdzięczamy funkcje „kopiuj”, „wytnij” i „wklej”, zmarł w wieku 74 lat. Był pionierem oprogramowania korzystającego z graficznego interfejsu użytkownika i myszy do wydawania poleceń.

Polecenia „kopiuj i wklej” oraz „znajdź i zamień” powstały w latach 1973-1976, podczas prac nad edytorem tekstu nad Gypsy. Był to pierwszy taki program mogący korzystać z myszki.

Oprogramowanie powstawało w Xeroksie, w którym wymyślono graficzny interfejs użytkownika. Steve Jobs skopiował go i używał w komputerach Apple i mylnie postrzegany jest jako pionier w tej dziedzinie.

Przeczytaj także

Larry Tesler był pracował między innymi dla Xerox PARC, Apple, Yahoo! i Amazon. Programista zmarł 17 lutego 2020 roku w wieku 74 lat.

Nie żyje Larry Teslar, twórca funkcji „kopiuj-wklej”.

O śmierci programisty, który zmienił oblicze użytkowania komputerów, poinformował Xerox.

Larry Tesler w 1980 roku stał się pracownikiem Apple, w którym piastował między innymi stanowiska wiceprezesa Grupy ds. zaawansowanych technologii i głównego naukowca.

W 1997 roku założył własne przedsiębiorstwo Stagecast Software, w 2001 roku rozpoczął pracę w Amazonie, a w 2005 dla Yahoo!. Po jednorocznym, zaczętym w 2008 roku epizodzie w 23andMe ostatnie lata spędził jako niezależny konsultant.

Z pomysłów Larry’ego Teslara korzystamy każdego dnia podczas użytkowania komputerów i smartfonów.

Zobacz także: 13-latek zhakował Apple, bo myślał że dostanie za to pracę 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.