Pogoda
24.03.2020 08:07

Nie żyje włoska gwiazda kina. Grała u Felliniego i Antonioniego

W wieku 89 lat zmarła Lucia Bosè - włoska aktorka, która grała w filmach Michelangelo Antonioniego i Federico Felliniego. Odeszła z powodu zapalenia płuc.

Śmierć rowerzysty
foto: Album / sfgp/EAST NEWS

23 marca 2020 roku w Madrycie odeszła włoska gwiazda kina. Lucia Bosè miała 89 lat i według potwierdzonych informacji zmarła z powodu choroby płuc.

Nie żyje Lucia Bosè

O śmierci aktorki doniósł jej syn - hiszpański muzyk Miguel Bosè. Mężczyzna przekazał smutną wiadomość na swoim Twitterze.

"

Drodzy przyjaciele... Informuję was, że właśnie odeszła moja matka Lucía Bosé. Jest teraz w najlepszym z miejsc. "

Jak podała włoska prasa, Bosè zmarła z powodu zapalenia płuc.

100 najlepszych nieanglojęzycznych filmów wszech czasów
100 najlepszych nieanglojęzycznych filmów wszech czasów
Przeczytaj także BBC ogłosiło 100 najlepszych nieanglojęzycznych filmów wszech czasów. Na liście dwie polskie produkcje

Lucia Bosè urodziła się 28 stycznia 1931 roku w Mediolanie. Pochodziła z biednej rodziny i utrzymywała się jako ekspedientka w cukierni. Jej życie zmieniło się diametralnie, kiedy w 1947 roku została Miss Włoch. To wydarzenie przyniosło jej rozpoznawalność i otworzyło drzwi do kariery aktorskiej.

Wystąpiła w wielu filmach włoskiego neorealizmu lat 50., współpracując z najsłynniejszymi filmowcami tego okresu. W 1950 zagrała w dwóch głośnych produkcjach - "Nie ma pokoju pod oliwkami" Giuseppe De Santisa oraz w "Kronice pewnej miłości" Michelangelo Antonioniego. Antonioni obsadził ją również w swoim następnym dziele - filmie "Dama bez kamelii" z 1953 roku. Wystąpiła też w "Śmierci rowerzysty" Juana Antonia Bardema i "Jutrzence" Luisa Buñuela z 1955 roku. Niestety w 1956 roku musiała przerwać swoją karierę i zająć się wychowywaniem dzieci. 

Do aktorstwa powróciła pod koniec lat 60., grając między innymi u Federico Felliniego w filmie "Satyricon" i braci Tavianich w "Pod znakiem skorpiona". W kolejnych latach grywała mniejsze role we włoskich produkcjach kinowych i serialach telewizyjnych. Ostatnią rolą Bosè była postać Lucii w hiszpańskim dramacie z 2013 roku "One More Time", opowiadającym o 80-letniej aktorce, która po latach wraca do swojego rodzinnego miasteczka.

W 1956 roku Bosè poślubiła słynnego hiszpańskiego matadora Luisa Miguela Gonzáleza Lucasa. Urodziła mu trójkę dzieci, Para rozstała się w 1967 roku.

Zobacz też: Bernardo Bertolucci nie żyje. Reżyser "Ostatniego tanga w Paryżu" miał 77 lat

Tagi: Newsy