Niesamowite zjawisko na niebie. Superpełnia i zaćmienie Księżyca 2021

21.05.2021 14:01
zjawisko Fot. Shutterstock

Majowe niebo od zawsze uchodzi za jedno z najpiekniejszych. Jednak w tym roku dostarczy nam szczególnych atrakcji. Niesamowiete zjawisko będzie miało miejsce w Dzień Matki.

Rok 2021 okazał się bardzo wyjątkowy dla wszystkich miłośników astronomii. W 2021 mamy bowiem aż dwie Superpełnie. Pierwsza z nich miała miejsce w kwietniu, a już wkrótce pojawi się kolejna.

Superpełnia Księżyca maj 2021

Majowe zjawisko będzie jednak zupełnie wyjątkowe. Superksiężyc wzejdzie 26 maja 2021 po całkowitym zaćmieniu. 

Polecamy

Niedługo po zachodzie Słońca, na południowym - wschodzie pojawi się mocno zaróżowiona tarcza Księżyca, którzy znajdować się będzie w odległości 363 645 km od Ziemi. Widoczność naszego satelity w stosunku do poprzednich pełni wzrośnie o około 30%.

Zaćmienie Księżyca maj 2021

26 maja, o godz. 10:47 czasu środkowoeuropejskiego będzie miało miejsce również całkowite zaćmienie Księżyca, czyli jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk na nocnym niebie. Chociaż całkowite zaćmienie nie będzie widoczne w Polsce, to w dalszej części roku będziemy mieć kolejną okazję zobaczyć je na niebie. Zjawisko będzie trwać 5 godzin 2 minuty. Natomiast czas trwania całkowitego zaćmienia wyniesie 14 minut. Niestety nie będzie można go podziwiać z terytorium Polski.

Zobaczą je natomiast mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii oraz wysp Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej oraz częściowo Alaski i Kanady, Hawajów, Meksyku i Ameryki Środkowej oraz większości Ameryki Południowej.

O zjawisku zaćmienia mówimy w sytuacji, w której Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. W efekcie satelita naszej planety znajduje się w jej cieniu, który "pokrywa" jego powierzchnię. Jeśli miejsce obserwacji znajduje się w cieniu Księżyca, obserwujemy całkowite zaćmienie Słońca. W tym czasie widoczna jest tylko korona słoneczna.

Superpełnia Księżyca 26 maja 2021 roku

Superpełnia pojawia się cyklicznie i związana jest, z tym że orbita, po której porusza się Księżyc, nie jest idealnie okrągła. W związku z powyższym Księżyc znajduje się raz w  perygeum, a raz w apogeum. Superksiężyc pojawia się jednocześnie podczas pełni i w perygeum. Jak twierdzi NASA, nasz satelita jest wtedy nawet do 30 proc. jaśniejszy i 14 proc. większy niż zwykle i znajduje się najbliżej Ziemi, jak to jest tylko możliwe.

Pełnia Mlecznego (Kwiatowego) Księżyca - skąd nazwa?

Nazwa Pełnia Kwiatowego Księżyca pochodzi od obficie kwitnącej w tym czasie roślinności. Mleczna Pełnia Księżyca znana jest także pod nazwą sadzenia kukurydzy, zajęczej lub kwiatowej. Według ludowych wierzeń właśnie ten czas sprzyja miłości oraz staraniom się o dziecko. Wszystkie nazwy zostały stworzone na podstawie związanych z nimi zjawisk przyrodniczych.

Zobacz również:  Na całym świecie chmury "spadają" z nieba na ziemie. Czym jest tajemniczy fenomen?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.