Niesamowite zjawisko na niebie. Superpełnia i zaćmienie Księżyca 2021

Majowe niebo od zawsze uchodzi za jedno z najpiekniejszych. Jednak w tym roku dostarczy nam szczególnych atrakcji. Niesamowiete zjawisko będzie miało miejsce w Dzień Matki.
Rok 2021 okazał się bardzo wyjątkowy dla wszystkich miłośników astronomii. W 2021 mamy bowiem aż dwie Superpełnie. Pierwsza z nich miała miejsce w kwietniu, a już wkrótce pojawi się kolejna.
Superpełnia Księżyca maj 2021
Majowe zjawisko będzie jednak zupełnie wyjątkowe. Superksiężyc wzejdzie 26 maja 2021 po całkowitym zaćmieniu.
Niedługo po zachodzie Słońca, na południowym - wschodzie pojawi się mocno zaróżowiona tarcza Księżyca, którzy znajdować się będzie w odległości 363 645 km od Ziemi. Widoczność naszego satelity w stosunku do poprzednich pełni wzrośnie o około 30%.
Zaćmienie Księżyca maj 2021
26 maja, o godz. 10:47 czasu środkowoeuropejskiego będzie miało miejsce również całkowite zaćmienie Księżyca, czyli jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk na nocnym niebie. Chociaż całkowite zaćmienie nie będzie widoczne w Polsce, to w dalszej części roku będziemy mieć kolejną okazję zobaczyć je na niebie. Zjawisko będzie trwać 5 godzin 2 minuty. Natomiast czas trwania całkowitego zaćmienia wyniesie 14 minut. Niestety nie będzie można go podziwiać z terytorium Polski.
Zobaczą je natomiast mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii oraz wysp Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej oraz częściowo Alaski i Kanady, Hawajów, Meksyku i Ameryki Środkowej oraz większości Ameryki Południowej.
O zjawisku zaćmienia mówimy w sytuacji, w której Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. W efekcie satelita naszej planety znajduje się w jej cieniu, który "pokrywa" jego powierzchnię. Jeśli miejsce obserwacji znajduje się w cieniu Księżyca, obserwujemy całkowite zaćmienie Słońca. W tym czasie widoczna jest tylko korona słoneczna.
Superpełnia Księżyca 26 maja 2021 roku
Superpełnia pojawia się cyklicznie i związana jest, z tym że orbita, po której porusza się Księżyc, nie jest idealnie okrągła. W związku z powyższym Księżyc znajduje się raz w perygeum, a raz w apogeum. Superksiężyc pojawia się jednocześnie podczas pełni i w perygeum. Jak twierdzi NASA, nasz satelita jest wtedy nawet do 30 proc. jaśniejszy i 14 proc. większy niż zwykle i znajduje się najbliżej Ziemi, jak to jest tylko możliwe.
Pełnia Mlecznego (Kwiatowego) Księżyca - skąd nazwa?
Nazwa Pełnia Kwiatowego Księżyca pochodzi od obficie kwitnącej w tym czasie roślinności. Mleczna Pełnia Księżyca znana jest także pod nazwą sadzenia kukurydzy, zajęczej lub kwiatowej. Według ludowych wierzeń właśnie ten czas sprzyja miłości oraz staraniom się o dziecko. Wszystkie nazwy zostały stworzone na podstawie związanych z nimi zjawisk przyrodniczych.
Zobacz również: Na całym świecie chmury "spadają" z nieba na ziemie. Czym jest tajemniczy fenomen?
Oceń artykuł