Niesamowite zjawisko pogodowe w Polsce. Tak wygląda chmura rolkowa [ZDJĘCIA]
![Niesamowite zjawisko pogodowe w Polsce. Tak wygląda chmura rolkowa [ZDJĘCIA]](https://gfx.antyradio.pl/var/antyradio2/storage/images/news/niesamowite-zjawisko-pogodowe-w-polsce-tak-wyglada-chmura-rolkowa-zdjecia/16464102-1-pol-PL/Niesamowite-zjawisko-pogodowe-w-Polsce.-Tak-wyglada-chmura-rolkowa-ZDJECIA_article.jpg)
Rzadkie i spektakularne zjawisko na polskim niebie. Czym są i jak wyglądają chmury rolkowe?
W poniedziałek 20 czerwca 2022 nad większą częścią Polski przechodziły gwałtowne burze. Na ich froncie formowały się nietypowe chmury rolkowe. Czy jest to rzadko spotykane zjawisko i w jaki sposób powstaje?
Niesamowite zjawisko pogodowe w Polsce
Za powstanie chmury rolkowej odpowiedzialne są dwie warstwy powietrza. Wyglądem przypomina ona typową rurę, bądź tubę. Zjawisko spowodowane jest to obecnością uskoku wiatru pomiędzy chłodniejszym i cieplejszym powietrzem.
Chmura rolkowa przybiera formę poziomo ułożonej rolki lub rury. I co to jest tak naprawdę? To jest odpływ chłodnego powietrza z góry. Taka chmura tworzy się, gdy chłodne powietrze prądu wstępującego do góry znacznie wyprzedza czoło burzy, odłącza się od niej, od tej burzy, i chmura sama wędruje szybciej daleko naprzód
- tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską Dorota Pacocha z IMGW-BIP.
Tego typu chmury zostały oficjalnie wprowadzone do klasyfikacji chmur wraz z publikacją nowego wydania Międzynarodowego atlasu chmur w 2017 roku. Znane są pod nazwą Volutus. Należą one do do gatunku stratocumulus i altocumulus.
Volutus w odróżnieniu od wału szkwałowego nie jest związany z innymi układami i najczęściej występuje pojedynczo lub jest ułożony w równoległe rzędy. Cechą charakterystyczną tego typu obektów jest częsta rotacja wokół własnej osi.
Poniedziałkowe zjawisko obserwowano we Wróblewie, Aleksandrowie Łódzkim (woj. łódzkie), Bolesławcu (woj. dolnośląskie) oraz okolicach Częstochowy.
Źródło: Wirtualna Polska
Oceń artykuł