Pogoda
17.10.2016 09:45

Nietypowe zastosowanie McLarena 12C

Rzadkim widokiem są samochody, z których rur wydechowych wydobywają się płomienie. Jednym z nich jest McLaren 12C. Okazuje się, że to świetne auto dla… palaczy.

Nietypowe zastosowanie McLarena 12C
foto: kadr z wideo

Szczególnie ucieszą się funkcjonalności brytyjskiego auta osoby nagminnie zapominające o zabieraniu ze sobą zapalniczki. W końcu substytutem tego przyrządu może być właśnie McLaren. Wystarczy ustawić skrzynię biegów w trybie neutralnym i trzymać wciśnięty gaz do oporu, aż do skutku, czyli do momentu, w którym z rur wydechowych zaczną wydobywać się płomienie, pozwalające na zapalenie papierosa. Ot, cała filozofia!

I to nie tylko teoria. Na takie zastosowanie 12C zdecydowali się dwaj właściciele ze Szwajcarii. Całość udokumentowali:

Na pierwszy rzut oka może to się wydawać świetną zabawą, jednak z drugiej strony warto zauważyć, że takie działania mogą przynieść niepożądane skutki dla samochodu. Zarówno silnik jak i system wydechowy poddane są na działanie bardzo wysokich temperatur, co naraża poszczególne podzespoły na szczególne zużycie, a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do pożaru.

McLaren 12C napędzany jest 3,8-litrowym silnikiem V8 o mocy 600 KM. Moment obrotowy w wysokości do 601 Nm trafia na tylne koła za pośrednictwem 7-biegowej przekładni dwusprzęgłowej. Co ciekawe, auto bardzo żywiołowo reaguje na dodanie gazu już od najniższych obrotów, co jest zasługą tego, że aż 80% ze wszystkich niutonometrów dostępnych jest od 2000 obr./min.

To sprawia, że brytyjskie auto potrafi rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 2,9 sekundy i osiągnąć prędkość maksymalną 333 km/h. Niezwykle wydajne są także hamulce – hamowanie z 200 km/h do zera trwa zaledwie 5 sekund. Z kolei na wytracenie 100 km/h McLaren potrzebuje zaledwie 30 metrów.

Ponadto ten model McLarena to auto, które może służyć do codziennej jazdy, co udowodnił Urs Tschudin ze Szwajcarii, jeżdżący 12C Spider nader często. Jego zdaniem McLaren jest bardzo cywilizowany i komfortowy. To pozwoliło mu na przejechanie ponad 131 000 kilometrów w praktycznie każdych warunkach pogodowych.

Tagi: Duperele McLaren